Porady

Czego nie zabierać do samolotu w bagażu podręcznym?

Nasz krótki poradnik wakacyjny ma na celu przedstawić najważniejsze informacje dla turystów, dlatego skupiamy się na tym, jak spakować bagaż do samolotu, a dokładniej bagaż podręczny. Co można do niego spakować? Jakie ma wymiary? Czy możemy zdecydować się na podróż z samym plecakiem i zmieścić najważniejsze przedmioty? Odpowiadamy!

Plecak podróżnika – czyli bagaż podręczny i jego wymiary

Obecnie do dyspozycji podróżników są oferty wielu linii lotniczych. Niemal każda z nich posiada nieco inne reguły odnośnie m.in. bagażu podręcznego. Zazwyczaj każdy podróżnik może wziąć ze sobą jeden bagaż podręczny. Zanim udamy się na lotnisko (lub już na lotnisku) warto sprawdzić, czy przygotowany przez nas bagaż ma dopuszczalną wagę i wymiar. Zazwyczaj dopuszczalne wymiary wynoszą ok. ok. 50x40x20 cm i mogą ważyć między 8 a 10 kg. W przypadku tanich linii lotniczych (np. ­ Ryanair bagaż – 40x20x25 cm lub Wizzair bagaż – 40x30x20cm) jest nieco mniejszy. W przypadku niektórych linii lotniczych pozwalają jednak na wzięcie nawet dwóch bagaży podręcznych (np. „większy” plecak/walizkę oraz małą torebkę/torbę). W tanich liniach lotniczych zazwyczaj nie można „przydzielić” swojego bagażu podręcznego dziecku poniżej pewnego wieku. Oznacza to, że akcesoria i jedzenie dla dziecka musi znajdować się w bagażu rodziców. Jeżeli jednak podróżujemy liniami rejsowymi, to w przypadku zakupu biletów klasy biznesowej lub pierwszej możemy liczyć na możliwość wzięcia ze sobą nieco większego bagażu podręcznego.

Bagaż podręczny – co można zabrać, a czego nie?

Wiemy już, jakie wymiary ma bagaż podręczny. Otwarte pozostaje jednak nie mniej istotne pytanie – czyli co można wziąć ze sobą do samolotu, a czego zdecydowanie nie powinniśmy tam brać. Zacznijmy więc od tego, czego wziąć ze sobą NIE można. Na pokład nie wniesiemy różnego rodzaju broni (palnej, spiczastej, gazu i trucizny), substancji wybuchowych i substancji, które potencjalnie mogą doprowadzić do wybuchu, substancji chemicznych i toksycznych, imitacji broni, sprzętu sportowego z ostrymi elementami, żyletki oraz golarki bez osłonki, nożyczek, narzędzi (śrubokręty, latarki gazowe oraz klucze francuskie), a także części samochodowych o dużych rozmiarach. Warto przy tym pamiętać, że niektóre linie mogą mieć swoje specjalne zasady przewozu niektórych przedmiotów. Jeśli chodzi o bagaż, który podróżuje z nami w kabinie samolotu, to także nie powinien zawierać przedmiotów szklanych, dezodorantów w sprayu, a także zbyt dużej ilości płynów. Na ogół dopuszczalne jest przewożenie maksymalnie 1 litra płynów i to w osobnych, plastikowych butelkach o maks. pojemności 100 ml (dotyczy to także kosmetyków). Wyjątek stanowią jedynie produkty zakupione na lotnisku już na strefie bezcłowej – po przejściu kontroli i odprawy. Warto zapoznać się z zasadami wybranych linii lotniczych np. na ich stronie internetowej. Część przedmiotów, których nie powinno się zabierać do bagażu podręcznego, można jednak spakować do bagażu rejestrowanego.

Czego nie zabierać do samolotu w bagażu podręcznym? - AtrakcjeNaWakacje.pl
Czego nie zabierać do samolotu w bagażu podręcznym? – AtrakcjeNaWakacje.pl

Co zabrać do bagażu podręcznego?

Osoby, które dużo podróżują, wiedzą że bagaż podręczny to czasem wystarczająca ilość miejsca, jednak znacznie częściej upakowanie wszystkich potrzebnych przedmiotów jest bardzo wymagające. Jak więc możemy się spakować, aby zmieścić się w limicie? Dużo zależy od tego, czy podróżujemy również z bagażem rejestrowanym, ponieważ w takiej sytuacji, do bagażu podręcznego powinniśmy spakować tylko najpotrzebniejsze rzeczy – jedzenie, kosmetyki, napoje oraz „rozrywkę” w formie laptopa, tabletu lub książki. Trudniejsze zadanie czeka na nas, jeżeli podróżujemy jedynie z jednym bagażem. Wtedy musimy znaleźć jeszcze miejsce na odzież. Na pokład samolotu możemy wnieść m.in. jedzenie, owoce, ogólnodostępne leki bez recepty, aparaty fotograficzne i inny sprzęt elektroniczny, małe instrumenty muzyczne, zapalniczki jednorazowe czy papierosy (zgodnie z dopuszczalną ilością przewożonego tytoniu).

Jak spakować bagaż podręczny?

Wiemy już, co możemy, a czego nie możemy ze sobą wziąć na pokład samolotu. Jak zatem spakować się w odpowiedni sposób? Na samym spodzie powinniśmy upakować obuwie oraz odzież zajmującą najwięcej miejsca, czyli przedmioty, których nie będziemy wyciągali podczas lotu. Pozostałą odzież rolujemy i układamy blisko przy sobie, tak aby zajmowała, jak najmniej miejsca. Następnie kładziemy kosmetyki oraz jedzenie. Z kolei mniejsze rzeczy jak np. ładowarki i powerbanki można spakować do bocznych i mniejszych kieszeni. Więcej informacji i trików dotyczących pakowania walizek i bagaży znajdziesz TUTAJ

Zdjęcia: pixabay.com

Parklot


Powiązane artykuły

Back to top button
Close