Podróż pociągiem, zwłaszcza w Polsce stanowi doskonałą alternatywę dla samochodu. Obecnie pociągiem możemy dojechać prawie wszędzie, gdzie zapragniemy. Większość mniejszych miast i miejscowości posiada już własne stacje kolejowe. Kupując odpowiedni bilet możemy ruszyć w przygodę życia po całej Polsce.
Od czego zacząć naszą podróż pociągiem?
Aby móc w pełni cieszyć się wyjazdem, podróż pociągiem najlepiej wcześniej zaplanować, gdyż to my musimy się dostosować do miejsca i godziny odjazdu składu. Często w okresie świąt lub wakacji pociągi są przepełnione, dlatego lepiej zakupić bilet z dużym wyprzedzeniem. To od tego zależeć będzie czy naszą podróż spędzimy siedząc wygodnie w fotelu, czy tłocząc się wraz z innymi oasażerami na korytarzu lub przy toalecie. Wcześniejszy zakup biletu jest szczególnie ważny, gdy chcemy podróżować z rowerem. Zazwyczaj w pociągu znajduje się od czterech do kilkunastu miejsc na rowery, przy czym wspomniane kilkanaście zdarza się bardzo rzadko. Chcąc zabrać w podróż nasz jednoślad musimy zakupić dla niego dodatkowy, kosztujący kilkanaście złotych bilet. Bez niego nie mamy prawa wprowadzić roweru do pociągu.
Chcąc odebrać dni wolne w pracy lub wakacje na uczelni, podróż najlepiej rozpocząć właśnie od zakupu biletu na pociąg, gdyż może się zdarzyć, iż zarezerwujemy nocleg, wykupimy wejściówki do muzeów i teatrów, a nie uda nam się wsiąść do pociągu i wyjazd przepadnie. Do tej pory PKP oferowało zniżki sięgające nawet 30% za bilety wykupione z wyprzedzeniem. W tej chwili promocją objęte są wyłącznie mniej popularne połączenia. Szczegółowe informacje dla turystów dotyczące promocji znajdują się na stronie internetowej przewoźnika.
Wady i zalety podróżowania pociągiem?
Transport kolejowy posiada swoje zalety i wady. Jazda pociągiem jest tania, wygodna i szybka. Ponadto w większości pociągów kursujących między dużymi miastami posiada tak zwane wagony barowe, w których napijemy się gorącej herbaty i zjemy ciepły posiłek. Co więcej w trakcie wielogodzinnej podróży możemy w nim popracować i odpocząć od zgiełku panującego w przedziale. Do wad polskich kolei należą opóźnienia, które w dużej mierze zależą od warunków atmosferycznych panujących za oknem oraz remontów trakcji kolejowej. Uciążliwa jest również liczba podróżnych, gdyż w PKP nie ma limitów miejsc.
Podróż pociągiem, a ekologia
Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię. Według przeprowadzonych badań pociąg jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Podróżując pociągiem emitujemy trzy razy mniej dwutlenku węgla, niż w przypadku jazdy samochodem czy lotu samolotem. W 2020 roku Polacy podróżujący pociągami przyczynili się do mniejszej o prawie 500 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Wybierając pociąg omijamy ponadto wielogodzinne korki tworzące się na drogach. Doskonałym przykładem są korki na Zakopiance, o których możemy poczytać zarówno latem, jak i zimą. Szanując swój czas oraz zarobione pieniądze warto przesiąść się do pociągu.
Zdjęcia: Pixabay.com