Polska

Mazury – magiczna Kraina Wielkich Jezior

Mazury słyną z bogactwa bujnych lasów i malowniczych jezior. Jednak ten wyjątkowy region Polski ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko imponującą faunę i florę. Wakacje na Mazurach to szansa spędzenia niezapomnianych chwil, poznania regionalnej tradycji, kultury oraz zabytków. Oto poradnik wakacyjny opisujący najbardziej godne uwagi atrakcje Warmii i Mazur.

Mazury – cud natury

Region mazurski obfituje w pełne uroku plaże. Domki nad jeziorem to stały element krajobrazu tego regionu. Wybierając wakacje na Mazurach w lecie, warto zamienić hotel na domek usytuowany w sąsiedztwie jezior i lasu, gdzie można cieszyć się pięknymi widokami, kąpielą oraz wypoczynkiem na łonie natury.

Każdy przewodnik po Mazurach wskaże województwo warmińsko-mazurskie jako raj dla żeglarzy oraz kajakarzy. Ponad 2000 tysiące jezior ma im wiele do zaoferowania. Od lat o miano stolicy żeglarstwa konkurują Mikołajki oraz Giżycko. Najpopularniejszą atrakcją dla kajakarzy są: spływ Kanałem Augustowskim, Kanałem Elbląsko-Ostródzkim oraz rzeką Krutynią – liczącą 107 km.

Mazury - magiczna Kraina Wielkich Jezior - AtrakcjeNaWakacje.pl
Mazury – magiczna Kraina Wielkich Jezior – AtrakcjeNaWakacje.pl

Na szlaku historii – to warto zwiedzić

Tylko ten, kto choć raz spędził wczasy w Polsce północno-wschodniej wie, jak fascynująco historycznie są Mazury. Atrakcje pamiętające czasy średniowiecza, monumentalne budowle sakralne, obiekty militarne z okresu II wojny światowej to nie lada gratka nie tylko dla fanów historii.

Oto kilka obiektów, wartych uwagi podczas pobytu w krainie Wielkich Jezior:

 • Zamek krzyżacki w Malborku – największy kompleks zamkowy w stylu gotyckim na świecie. Jego budowę rozpoczęto w XIII w. Twierdza była siedzibą stolicy Państwa Krzyżackiego, a następnie rezydencją królów polskich.
 • Zamek w Nidzicy – zespół dworsko-parkowy z imponującym ogrodem, którego główną ozdobę stanowi klon o osobliwej formie.
 • Twierdza Boyen – obiekt mieszczący się w Giżycku, zlokalizowany między jeziorem Kisajno i Niegocin. Twierdza powstała w XIX wieku na rozkaz króla Prus Fryderyka Wilhelma IV jako umocnienie mające chronić przed atakiem Rosji. Prowadziły do niej dwie bramy główne.
 • Zamek Ryn – pokrzyżacka budowla wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku z polecenia wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode. Obecnie zamek stanowi kompleks hotelowy, a jego część udostępniona jest turystom.
 • Kanał Elbląski – to jedna z dwóch budowli tego typu na świecie. Jego wyjątkowość polega na tym, że w kilku miejscach kanału statek przeciągany jest po trawie przy pomocy specjalnej pochylni. Jego całkowita długość wynosi ponad 84 km.
 • Wilczy Szaniec w Gierłoży – miasteczko bunkrów, kwatera główna Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej. Stąd Hitler koordynował atak na ZSRR oraz opracowywał przyszłość III Rzeszy.
 • Mamerki – kompleks bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Najlepiej zachowane tego typu obiekty w Polsce.
 • Muzeum Budownictwa Ludowego – park Etnograficzny w Olsztynku, czyli muzeum architektury wiejskiej.
 • Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce – zwane „Częstochową Północy”. Kościół zbudowany w XVII wieku słynie ze wspaniałych gotyckich obrazów i okazałych ruchomych organów.
Mazury - magiczna Kraina Wielkich Jezior - AtrakcjeNaWakacje.pl
Mazury – magiczna Kraina Wielkich Jezior – AtrakcjeNaWakacje.pl

Zwykłe, niezwykłe Mazury

Wizyta w północnych regionach Polski to świetny pomysł na wakacje. Mazury oferują wiele interesujących miejsc, o często fascynującym, niesamowitym i tajemniczym rodowodzie. Żaden poradnik podróżniczy nie jest w stanie opisać magii, jaką owiana jest historia mazurskich rejonów. Tej wyjątkowości można doznać jedynie fizycznie, obcując także z mniej znanym obliczem Warmii i Mazur.

Czy wiesz, że:

 • Na Mazurach znajduje się punkt, w którym stykają się granice trzech państw: Litwy, Rosji i Polski,
 • W miejscowości Gietrzwałd mieści się źródło pobłogosławione przez Matkę Boską, która w 1877 roku ukazała się dwóm mieszkankom wsi. To jedyne objawienia w Polsce zatwierdzone przez Kościół,
 • Frombork – tutaj Mikołaj Kopernik napisał swoje dzieło życia „O obrotach sfer niebieskich” i z tym miastem był związany przez 30 lat,
 • W miejscowości Rapa można zobaczyć piramidę wzorowaną na egipskich budowlach. Ma 16 metrów wysokości i jest to grobowiec rodziny Friedricha von Fahrenheita.
 • Żywkowo – bociania wieś. Co roku do miejscowości przylatuje 100 bocianów, na jesień odlatuje dwa razy tyle.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close