Kulinaria

Potrawy kuchni łemkowskiej

Łemkowie to wschodniosłowiańska grupa etniczna, jedna z czterech uznanych prawnie mniejszości etnicznych w Polsce. Łemkowszczyzna, czyli tereny zamieszkiwane przez Łemków był to obszar rozciągający się na północnej części Karpat; od wschodniej części Beskidu Sądeckiego, przez Beskid Niski – aż po zachodnie krańce Bieszczadów. Oraz częściowo tereny znajdujące się po stronie granicy Słowackiej. 

Potrawy kuchni łemkowskiej

Kuchnia łemkowska jest ukształtowana pod wpływem kuchni wschodniosłowiańskiej, której podstawą są produkty roślinne. Dania łemkowskie są specyficzne i skromne, z naciskiem na lokalne, sezonowe produkty. Poniżej wymieniono kilka najpopularniejszych dań kuchni łemkowskiej. 

Kuchnia łemkowska opiera się na produktach roślinnych

Typowo łemkowska dieta opiera się na produktach roślinnych, takich jak warzywa i owoce. Jedzenie przygotowywane w oparciu o naturalne składniki, różne wraz ze zmianami pór roku. Jednymi z najpopularniejszych potraw w kuchni łemkowskiej jest kutia, czyli kasza jęczmienna, podawana z suszonymi owocami. Była ona powszechnym posiłkiem w społeczności łemkowskiej i spożywana była codziennie, wraz z olejem lnianym, grochem i fasolą oraz mlekiem lub maślanką. W specjalne święta do posiłku często dodaje się flaki. Obecnie w tamtych regionach Polski kutia jest tradycyjnym daniem wigilijnym.

Potrawy kuchni łemkowskiej | AtrakcjeNaWakacje.pl
Potrawy kuchni łemkowskiej | AtrakcjeNaWakacje.pl

Jest podobna do innych kuchni karpackich

Pochodząca z Galicji i Wołynia kultura łemkowska ma związki z kulturami wschodnimi. Czcili oni wschodnich świętych i nadawali swoim dzieciom imiona łemkowskich świętych. W rzeczywistości są jedyną grupą etniczną w Europie, która ma powiązania zarówno z kulturą słowacką, jak i polską. Łączy ich też wiele tradycyjnych przepisów.

Duża część tradycyjnej kuchni łemkowskiej skupia się na potrawach na bazie zbóż i produktów roślinnych. Podstawą są ziemniaki, kapusta, fasola i zboża, często doprawiane suszonymi owocami. Istotną rolę odgrywają również ser, kapusta kiszona i kasza z prosa. Tradycyjnie jadano to jako codzienny posiłek. Dziś w łemkowskich restauracjach można spotkać wiele potraw tego typu.

Pojawiające się od święta mięso można było zjeść w formie potrawy o nazwie kiseło – mielone mięso miesza się z namoczoną bułką, jajkiem, odrobiną mąki i ziołami, a następnie smaży i tradycyjnie podaje z kwaśnym mlekiem.

Potrawy kuchni łemkowskiej | AtrakcjeNaWakacje.pl
Potrawy kuchni łemkowskiej | AtrakcjeNaWakacje.pl

Jest skromnie

Łemkowie to grupa etniczna pochodząca z Karpat. Kiedyś zamieszkiwali tereny w Polsce, na Ukrainie i Słowacji, a na północy kraju zostali wypędzeni na tereny okupowane przez Niemców. Łemkowie potrawy przygotowywali w oparciu o dostępne składniki, a tych nie było wiele. Ich potrawy są skromne, ale odzwierciedlają dumę, jaką czerpią ze swojego dziedzictwa. Dodatkowo, tradycyjne dania i potrawy kuchni łemkowskiej czerpią inspirację z kuchni wszystkich tych narodów, mieszając je ze sobą i czerpiąc to, co najlepsze. 

Do wielu tradycyjnych potraw łemkowskich należą ziemniaki i warzywa kapuściane oraz kasza gryczana. Tradycyjne dania są bardzo skromne, zazwyczaj składają się z produktów roślinnych, takich jak kapusta, marchew, groch i ziemniaki.

Do popularnych, tradycyjnych potraw kuchni łemkowskiej, znanych do dziś można zaliczyć np.: 

  • Fuczki – placki z ciasta naleśnikowego i kapusty,
  • Zlepieńce – pierogi z pikantną kaszanką,
  • Warianka / War – zupa na kwasie z kapusty,
  • Haluszki – ziemniaczane kluseczki z tartych ziemniaków,
  • Deruny – placki ziemniaczane z gulaszem i śmietaną,
  • Mastyło – budyń z mąki pszennej i mleka.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close