Świat

Co warto zobaczyć w Porto?

Wybierając się na wakacje, warto odwiedzić Porto. Porto jest miastem położonym w północnej części Portugali, nad Oceanem Atlantyckim. W Polsce jest to miasto znane z wina o tej samej nazwie. Wakacje w Porto to czas spędzony na obcowaniu z pyszną kuchnią, dobrym winem i zabytkami.

Porto – Rzeka Duero (Douro) | AtrakcjeNaWakacje.pl

Loty do Porto – jak się dostać?

Do Porto dolecimy bezpośrednio z Warszawy, Katowic lub Krakowa. Ceny biletów są najtańsze przed rozpoczęciem sezonu, a także po nim. Najtaniej do Porto dostaniemy się w marcu, kwietniu, październiku i listopadzie. Pomimo, że wydawać by się mogło, że są to miesiące pozasezonowe i niewiele będziemy mogli zobaczyć, to nic bardziej mylnego. Porto może zaskoczyć nas bardzo pozytywnie o każdej porze roku, a słoneczna pogoda umili nam również wiosenne i jesienne wyjazdy.

Porto – Most Ponte Luis I | AtrakcjeNaWakacje.pl

Porto – atrakcje i ciekawe miejsca

Podczas pobytu można skorzystać z pomocy przewodnika po Porto. Jednak zwiedzanie można zaplanować również samemu. Na początek warto skorzystać z przejażdżki zabytkowym tramwajem w Porto, którego trasa przebiega obok zabytkowej starówki. Przejażdżka pozwala podziwiać zabytki, mosty i architekturę Porto, by dostać się na plażę tuż przy oceanie. Bardzo ważnym elementem zwiedzania jest wejście na mury obronne miasta, które do dzisiaj zachowały się w niewielkim stopniu. Pozostał jednak tam jeden dłuższy kawałek przy Moście Ludwika I (Ponte Luis I). Mury obronne miasta można uznać jako cel spaceru lub miejsce do podziwiania miasta. Na samym murze znajdują się pięknie zachowane wieżyczki. Wejście na mury obronne jest darmowe i warto skorzystać z okazji wejścia na nie, ponieważ z ich góry ujrzymy piękny widok na miasto, most, rzekę Douro (Duero), a także wzgórze z Klasztorem. Jedną z bardzo ważnych atrakcji w Porto jest odwiedzenie Dzielnicy Ribeira. Jest to dzielnica Porto, obecnie wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Możemy zobaczyć tam kolorowe fasady budynków, wąskie uliczki z ciemnymi przejściami, restauracje, lokalne kawiarnie, które tworzą niezwykły klimat całej dzielnicy. Podczas spaceru warto zatrzymać się na Rua da Alfandega, przy której stoi Casa do Infante. Jest to, według tradycji, dom w którym narodził się książę Henryk. 

Porto – Zabytkowy tramwaj | AtrakcjeNaWakacje.pl

Porto – atrakcje, czyli plaże, bazar i zabytkowy tramwaj

Podczas wędrówek po mieście warto wybrać się na słynne targowisko Mercado do Bolhao, gdzie znajdziemy regionalne produkty i specjały. Sam bazar jest jednym z najpopularniejszych w całym mieście, a klimatu dodaje neoklasycystyczna architektura zabudowań. Na targu można kupić świeże owoce, warzywa, mięso, ryby, wędliny oraz spróbować lokalnych specjałów. Jeśli jesteśmy smakoszami wina warto wybrać się do niedaleko położonej miejscowości Vila Nova de Gaia (wystarczy przedostać się na drugą stronę rzeki. Jest to zagłębie winnic, które znajduje się w dystrykcie Wielkie Porto, na lewym brzegu rzeki Douro (Duero). Jednak wakacje za granicą nie mogą odbyć się bez plażowania. Plaże Porto to świetna alternatywa dla zwiedzania, a także przyjemny sposób na odpoczynek. Na plaże najlepiej wybrać się w letnie upalne dni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić je także w inne pory roku. Najbardziej polecanymi plażami blisko miasta są Praia das Pastoras, Praia do Carneiro, Praia do Ourigo, a także Praia dos Ingleses.

Porto ocean | AtrakcjeNaWakacje.pl

Zdjęcia: Pixabay.com

Powiązane artykuły

Sprawdź jeszcze
Close
Back to top button
Close