Porady

Sposoby na sprytne pakowanie walizki

Podróże – czy te mniejsze, czy większe – zawsze są powodem do ekscytacji. Zwiedzanie nowych miejsc, piękne widoki i odpoczynek od codzienności sprawiają wiele radości. Trzeba jednak pamiętać o tym, by do każdej wycieczki odpowiednio się przygotować. Przed wyjazdem przychodzi czas na pakowanie walizki, które często bywa problematyczne. Pojawia się stare jak świat pytanie „Co zabrać na wakacje?”. Przed wyprawą warto poznać kilka prostych trików, które sprawią, że pakowanie stanie się proste i przyjemne. Oto krótki, praktyczny poradnik podróżnika.

Jak pakować walizkę – przydatne triki

Pakowanie się na wyjazd należy zacząć od wyboru rodzaju bagażu. Na wyprawę w góry najlepiej zabrać ze sobą plecak podróżnika, z kolei na zagraniczny wyjazd wakacyjny świetnie sprawdzi się walizka na kółkach. Drugim najbardziej istotnym aspektem jest sporządzenie listy rzeczy, które należy ze sobą zabrać. Podczas pisania takiej listy należy ułożyć wszystko według hierarchii potrzeb. W ten sposób nie tylko uda nam się o niczym nie zapomnieć, ale w razie gdyby w bagażu skończyło się miejsce, możemy zrezygnować z najmniej potrzebnych elementów. Aby uniknąć przeładowania walizki, warto najpierw dowiedzieć się jaka może być jej maksymalna waga (zwłaszcza w przypadku lotu samolotem).

Sam proces pakowania przebiegnie o wiele sprawniej, jeżeli na dnie bagażu umieścimy najcięższe rzeczy, mogą to być na przykład ręczniki, bluzy, kurtki lub buty, następnie dokładaj coraz mniejsze i lżejsze przedmioty. Aby ubrania zajmowały mniej miejsca, dobrze jest zwinąć je w rulon. Możemy przygotować również gotowe zestawy na każdy dzień, rolując razem spodnie, bluzkę oraz bieliznę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że mamy inny outfit na każdy dzień, a przy okazji nie zabieramy nic zbędnego. Ciekawym pomysłem jest próżniowe pakowanie ubrań, musimy jednak liczyć się z tym, że w miejscu, gdzie się wybieramy może nie być odkurzacza i mogą wystąpić trudności ze spakowaniem się przed powrotem do domu.

W przypadku kobiet, ważną rolę pełni kosmetyczka, która często zabiera sporo miejsca. Aby tego uniknąć, przed wyjazdem warto wybrać się do drogerii i zaopatrzyć się w miniaturowe wersje kosmetyków. W ciągu tygodniowych wakacji nie wykorzystamy całej tubki pasty do zębów lub balsamu do ciała, dlatego miniaturki sprawdzą się w tym wypadku najlepiej. Zużyte tubki lub buteleczki można zostawić na miejscu. Inną opcją zaoszczędzenia miejsca bez wydawania zbędnych pieniędzy jest przelanie fluidu, czy żelu pod prysznic do mniejszych pojemniczków. Należy jednak pamiętać, by zabezpieczyć je folią spożywczą przed zakręceniem pojemniczka. Zabezpieczy to kosmetyk przed wylaniem.

 Sposoby na sprytne pakowanie walizki - AtrakcjeNaWakacje.pl
Sposoby na sprytne pakowanie walizki – AtrakcjeNaWakacje.pl

Jak spakować walizkę do samolotu?

Pakowanie walizki do podróży samolotem w zasadzie nie różni się bardzo od tego, kiedy jedziemy pociągiem lub samochodem. Jest jednak kilka istotnych spraw, o których bezwzględnie należy pamiętać. Przede wszystkim nie przewoźmy powietrza. Warto jest wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Jak tego dokonać? Składanie ubrań do walizki to nic trudnego! Wystarczy schować skarpetki do butów i starać się zapełnić każde wolne miejsce, upychając w nie na przykład prostownicę, szczoteczkę do zębów, czy choćby ładowarkę. Najważniejsze jednak jest to, aby zapoznać się z zasadami dotyczącymi przewożenia bagaży bezpośrednio na stronie przewoźnika, czyli linii lotniczych od których kupiliśmy bilet. Każdy z nich ma określone zasady dotyczące wagi oraz wymiarów bagażu podręcznego oraz głównego. 

Dodatkowo warto pamiętać o tym, by najpotrzebniejsze rzeczy schować do bagażu podręcznego. Będą to na przykład dokumenty, ładowarka do telefonu, pieniądze lub inne przedmioty, które mogą okazać się potrzebne, gdyby dostęp do naszego bagażu był w danym momencie utrudniony. Ważne jest również odpowiednie oznakowanie walizki specjalną etykietą z naszymi danymi. Pozwoli to na odesłanie bagażu w odpowiednie miejsce w razie gdyby nasz bagaż przypadkowo poleciał w inne miejsce docelowe niż my. Zawieszenie kolorowych wstążeczek pozwoli z kolei łatwiej rozpoznać walizkę na lotnisku. 

Takie informacje dla turystów powinny pomóc podczas pakowania się na wakacyjny wyjazd. Odpowiednie rozeznanie się w zasadach związanych z pakowaniem konkretnych rodzajów bagaży z pewnością pozwoli uniknąć trudności i komplikacji podczas podróży. 

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close