Porady

Jak chronić się przed kleszczami na biwaku?

Wiele osób za najlepszy sposób na wypoczynek uważa wyjazd na biwak. Nic dziwnego, bo bliski kontakt z naturą i noc pod gołym niebem wycisza, odpręża i relaksuje. Spędzenie wakacji i urlopu na biwaku zapewni nam lepszy odpoczynek niż w niejednym zatłoczonym hotelu. Osoby, które pierwszy raz wybierają się na biwak, mają nie lada dylemat, ponieważ takie wakacje trzeba odpowiednio zorganizować. Urlop na łonie natury wymaga przygotowania się do obcowania z przyrodą, a co za tym idzie – także do kontaktu z kleszczami i innymi uciążliwymi owadami. Należy pamiętać, że skutkiem ich ukąszenia jest nie tylko dyskomfort, ale także ryzyko zarażenia się chorobami, czyli w przypadku kleszczy – boreliozą.

Jak przygotować się na biwak?

Urlop na łonie natury to przede wszystkim dobry pomysł na wakacje dla aktywnych. Aby świetnie bawić się na biwaku, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie pole namiotowe. Najlepsze miejsca na biwak są wyposażone w bieżącą wodę, energię elektryczną i sanitariaty, w których można wziąć kąpiel i załatwić potrzeby fizjologiczne. Zarządcy najlepszych miejsc do biwakowania oferują na miejscu najpotrzebniejsze rzeczy, których początkujący urlopowicze mogą zapomnieć. Przed wyjazdem również warto przeczytać poradnik wakacyjny lub poradnik podróżniczy i dowiedzieć się, co będzie nam potrzebne w konkretnym miejscu, do którego się wybieramy.

Ochrona przed kleszczami i owadami

Jeżeli ktoś zastanawia się, co zabrać pod namiot, to musi pamiętać, że niemal obowiązkowa jest ochrona przed kleszczami, komarami i innymi owadami. Nic nie jest w stanie tak popsuć urlopu, jak chmara owadów, która pogryzie nas i całą naszą rodzinę. Według niektórych nawet deszcz jest lepszy od kleszczy i komarów. W sklepach, drogeriach oraz aptekach można dostać wiele różnych skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia preparatów. Warto przeczytać ich skład, można także poczytać opinie internautów, którzy już przetestowali różne sposoby na walkę z kleszczami i wybrać ten najskuteczniejszy. Na polu namiotowym raczej nie dostaniemy dobrego środka na kleszcze, więc w odpowiedni preparat warto zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem na urlop. Skuteczne środki odstraszające owady można dostać także na różnych portalach survivalowych.

Oprócz środków owadobójczych i odstraszających owady, warto zaopatrzyć się w odzież z długim rękawem i długie spodnie. Uchroni to nas przed kleszczami podczas pieszych wycieczek przez las. Ponadto dobrze, aby obozowisko, na którym spędzamy czas było wyposażone w świece odstraszające owady. Pozwoli to nam swobodnie spędzić wieczór przy ognisku. Jeżeli nocujemy pod namiotem, to warto pamiętać o siatce przeciw owadom, którą montuje się na wejściu do namiotu. Uchroni nas ona przed natarczywymi owadami, uprzykrzającymi spokojny sen. 

Jak chronić się przed kleszczami na biwaku?  - AtrakcjeNaWakacje.pl
Jak chronić się przed kleszczami na biwaku? – AtrakcjeNaWakacje.pl

Co jeszcze zabrać na biwak?

Zabezpieczenie przed kleszczami to nie jedyna rzecz, o której powinniśmy pamiętać wybierając się na biwak. Wszystkie informacje dla turystów mówią o zabraniu ze sobą odpowiedniej odzieży. Jeżeli prognozy na najbliższy tydzień zapowiadają upały i słoneczną pogodę, to i tak warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież i kurtkę przeciwdeszczową. Gdy słońce zajdzie, to temperatura spadnie o kilkanaście stopni, a siedzenie przy ognisku w samej koszulce może spowodować, że nabawimy się przeziębienia.

Niezbędnym elementem na biwaku jest również dobra latarka lub lampion, który pomoże nam oświetlić obozowisko po zmroku. Nie zapominajmy także o nożu lub scyzoryku i małym toporku. Te narzędzia pomogą przygotować miejsce na ognisko, naostrzyć kije na kiełbaski i przygotować opał. W każdych warunkach przyda nam się kawałek sznurka, na którym wywiesimy mokre ubrania. Ponadto powinniśmy zaopatrzyć się w butlę gazową i zestaw garnków, aby bez problemu przygotować obiad. Najważniejsza jest jednak apteczka pierwszej pomocy zestaw tabletek przeciwbólowych oraz wcześniej wspomniane – środki pomagające chronić się przed ukąszeniami kleszczy oraz innych owadów.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close