Informacje

Jakie waluty wymieniamy najchętniej?

Powodów wymiany złotówki na inne waluty może być naprawdę sporo. Od tych z gatunku nieco bardziej oczywistych jak podróże, co wiąże się z koniecznością zmiany strefy walutowej, do inwestycyjnych, by oszczędności wolniej traciły na swej wartości. W tym tekście opiszemy kilka jednostek monetarnych, które są całkiem popularne w kantorach.

Dolar amerykański

Pierwszą z nich niewątpliwie jest dolar amerykański. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o tego rodzaju nazwie, pochodzą już z… XVI. To właśnie w tym czasie, takim terminem określało się pierwotnie uncję srebra, którą wytwarzał jeden z czeskich możnych. Swą rozpoznawalność w największym stopniu zawdzięczały niezwykłej precyzji wykonania. Jeśli chodzi o walutę, jaką znamy dziś, na terenie Stanów Zjednoczonych zaczęto jej używać w kilkanaście lat po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości od Wielkiej Brytanii. Dokładniej, miało to miejsce w 1785 roku. Aktualnie w obiegu znajdują się w sumie trzy nominały monet oraz aż dwanaście rodzajów banknotów. Zastrzec jednak trzeba, że te o wartości 500 i wyższej, nie są już wytwarzane. Istnieje także dodatkowy nominał, równy aż stu tysiącom dolarów. Trzeba dodać, że używa się go li tylko w odniesieniu do płatności pomiędzy poszczególnymi resortami. W dalszym jednak ciągu są pełnoprawnym środkiem płatniczym. Podsumowując: największym nominałem wybijanych monet jest pięćdziesiąt centów. Co do banknotów, tutaj mówimy o wartości równej stu dolarom. Charakterystyczną ich cechą, jest zresztą umieszczanie na awersach postaci istotnych dla amerykańskiej państwowości. Można tu więc wymienić takie osobistości jak: Jerzy Waszyngton, Benjamin Franklin czy Abraham Lincoln.

Funt szterling

Kolejną istotną i często wymienianą walutą jest funt szterling. Obowiązuje on rzecz jasna w całej Wielkiej Brytanii. Ma on o wiele dłuższą od dolara historię. W tym wypadku funkcjonował on już w epoce średniowiecznej. O ile w odniesieniu do amerykańskiej waluty, postaci na awersie się od siebie różnią, tu zawsze prezentowany jest obecny władca. Przypomnijmy bowiem, że panuje tam ustrój połączony z monarchią. Aktualnie na banknotach i monetach znajduje się oczywiście postać Elżbiety II. Co do rewersów banknotów, tutaj prezentowani są inni, którzy w taki lub inny sposób zdołali się zapisać na kartach brytyjskiej historii. Numizmatów funta szterlinga obecnie jest aż osiem. Tu największy nominał wynosi pięć funtów. W odniesieniu do banknotów, tych drukuje się w sumie sześć. Co ciekawe, nominał stufuntowy, obowiązuje tylko w Szkocji i Irlandii Północnej.

Skup wycofanych walut

Brytyjskie banknoty są dobrym przykładem na to, że w niektórych wypadkach, poszczególne egzemplarze mają termin ważności. Po nim tracą one swoje zdolności płatnicze. W głównej mierze dzieje się tak z powodów podnoszenia zabezpieczeń zapobiegających ewentualne próby fałszowania. Bilony drukowane są choćby na specjalnym papierze lub nakładane są na nie specjalne wzory. Najczęściej, nie widać ich zresztą gołym okiem. Najlepszym sposobem pozbycia się nieważnych banknotów, będzie ich wymiana w którymś z kantorów. Jeśli w naszych zasobach znajdują się na przykład wycofane funty brytyjskie, warto znaleźć podmiot na rynku, który odkupi od nas banknoty. Takim miejscem jest sieć salonów Tavex – kantor z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku.

Artykuł Sponsorowany
Zdjęcie: materiały prasowe / materiały partnera

Powiązane artykuły

Back to top button
Close