InformacjePorady

Bon turystyczny. Czym jest i jak go wykorzystać?

Koniec wakacji wcale nie oznacza końca okazji na wspólne rodzinne wyjazdy. Do podróżowania poza sezonem zachęcają nie tylko niższe ceny i mniejsze tłumy, ale także bon turystyczny, który można realizować od 1 sierpnia 2020 roku. Wielu Polaków nie zdążyło jeszcze tego zrobić i mają oni czas do końca marca 2022 roku. Oto wakacyjny poradnik na temat tego, jak i na co wykorzystać bon.

Czym jest bon turystyczny?

Pandemia COVID-19 i ograniczenia związane z przemieszczaniem się, nie pozostały obojętne dla sektora turystyki. W związku z tym, Ministerstwo Rozwoju uruchomiło narzędzie finansowe, polegające na przekazaniu polskim rodzinom bonu, który można wykorzystać na wczasy w Polsce. Bon jest w formie elektronicznej i nie może zostać zamieniony na gotówkę. Termin jego wykorzystania upływa z końcem marca 2022 roku, dlatego Polacy, którzy latem 2020 nie zdążyli wykorzystać bonu na wakacje z dziećmi, będą mogli zrobić to w przyszłym roku lub podczas ferii zimowych.

Bon turystyczny. Czym jest i jak go wykorzystać? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Bon turystyczny. Czym jest i jak go wykorzystać? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Dla kogo bon turystyczny?

Kiedy tylko pojawił się pomysł na bon turystyczny, było mnóstwo spekulacji odnośnie tego, kto będzie beneficjentem programu. Początkowo voucher na wakacje miał przysługiwać każdemu, kto jest zatrudniony na umowę o pracę i osiąga dochody poniżej średniej krajowej, a wysokość dofinansowania miała wynosić 1000 zł. Ostatecznie wsparcie trafiło do rodzin, posiadających przynajmniej jedno dziecko poniżej 18-tego roku życia. Wartość bonu ustalona została na 500 zł i mnożona jest przez liczbę dzieci. Jeśli dziecko posiada stwierdzone orzeczenie o niepełnosprawności, pula ulega podwojeniu. Dochody, podobnie jak w przypadku programu Rodzina 500+ nie są brane pod uwagę.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Wniosek na bon turystyczny nie jest potrzebny do otrzymania świadczenia, ponieważ przyznawane jest ono automatycznie. Po zalogowaniu do platformy PUE ZUS, bon turystyczny będzie dostępny w zakładce „ogólne”. Tam też znajduje się opcja aktywacji. Po jej dokonaniu, na adres e-mail lub numer telefonu podany przy zakładaniu konta, zostanie wysłany unikalny kod, który należy podać w wybranym obiekcie turystycznym podczas dokonywania płatności. Szczegółowe informacje dla turystów, którzy chcą aktywować bon, można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Bon turystyczny. Czym jest i jak go wykorzystać? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Bon turystyczny. Czym jest i jak go wykorzystać? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Bon przeznaczony jest na szeroko pojęte usługi turystyczne. Można wykorzystać go na opłacenie obiektów hotelowych, pensjonatów, campingów, czy prywatnych kwater. Istnieje również możliwość przeznaczenia bonu na aktywne wakacje z dziećmi w ośrodkach sportowych czy spływach kajakowych. Wielu rodziców decyduje się wykorzystać voucher na wycieczkę dziecka, obóz harcerski, kolonię czy zieloną szkołę. Liczba placówek honorujących bon stale się powiększa, jednak przed wyjazdem warto upewnić się, czy wybrany obiekt współpracuje z programem. Listę takich podmiotów przygotowała Polska Organizacja Turystyczna. Bon można wykorzystać od razu w całości, lub kilkakrotnie, aż do wyczerpania puli.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close