Beskid Niski jest to jedno z najpopularniejszych pasm górskich w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ znajduje się tam wiele atrakcji, takich jak na przykład jezioro Klimkówka, lodospady w Rudawce Rymanowskiej, czy też Magurski Park Narodowy. Beskid Niski rozciąga się od Bieszczadów, aż po Beskid Sądecki, warto także wspomnieć, że występują tam liczne gatunki roślin oraz zwierząt, co jest ściśle związane z tym, że pasmo ma przejściowe położenie między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi. Beskid Niski jest to bezsprzecznie urokliwy region z ciekawą historią, jeżeli więc wakacje dla aktywnych to typ podróży, która was interesuje, polecamy udać się właśnie do tego miejsca.
Beskid Niski – poznaj ciekawe miejsca
Zabytki Łemkowskie to prawdopodobnie pierwsza rzecz, która przychodzi ludziom do głowy, gdy myślą o Beskidzie Niskim. Łemkowie byli Rusińską grupą etniczną, którzy zamieszkiwali teren pomiędzy Polską, a Słowacją. Drewniane Cerkwie, które możemy napotkać na terenie tego pasma górskiego są właśnie przykładem na bogactwo ich kultury. Zainteresować Cię może również fakt, że aż osiem świątyń, które znajdują się na ziemiach naszego kraju, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem, które każdy odwiedzający Beskid Niski powinien odwiedzić jest wysiedlona wieś łemkowska. Miejsce to nosi nazwę Nieznajowa. Jest to wioska, która dawno temu tętniła życiem i znajdowało się tam sześćdziesiąt domów, dwie cerkwie, a także targ. Niestety ale obecnie po wsi pozostały jedynie ruiny oraz kilka zabudowań. Kolejną wioską, którą zalecamy obejrzeć, jest wioska Regietów. Można tam znaleźć urokliwą kapliczkę, która ma upamiętnić wysiedlonych mieszkańców wsi.
Atrakcje na wakacje – poznaj naturę w Beskidzie Niskim
Oprócz bogatej historii, jaką można znaleźć na terenach Beskidu Niskiego, miejsce to zachwyca także pięknem natury. Jeżeli chodzi o wysokość szczytów na tym urokliwym paśmie górskim, to nie przekraczają one 1000 metrów nad poziomem morza. Najwyższy szczyt po stronie Polski nosi nazwę Lackowa – 997 metrów nad poziomem morza. Jeżeli szukasz miejsca widokowego w górach, to zachęcamy do udania się na górę Ferdel, na której znajduje się wieża widokowa. Możemy zobaczyć z niej przepiękną panoramę, nawet na Tatry. Zapierającym dech w piersiach miejscem, które umiejscowione jest na paśmie, jest Magurski Park Narodowy. Miejsce to zostało powołane w 1995 roku i od tego czasu chroni faunę i florę w Beskidzie Niskim. Możemy znaleźć tam wiele gatunków zwierząt, między innymi:
- rysie,
- niedźwiedzie brunatne,
- wilki,
- żmije zygzakowate,
- orły przednie,
- salamandry plamiste.
Aby wejść na ten magiczny teren należy zakupić bilet, ulgowy to koszt dwóch złotych, za normalny natomiast należy zapłacić cztery złote. Odwiedzając wyżej wspomniany park narodowy koniecznością jest odwiedzenie miejscowości o nazwie Folusz. Kolejnym obowiązkowym punktem do zobaczenia jest wodospad przy Młynie w Iwli. Według wielu jest to najpiękniejszy wodospad w całej Polsce. Niemniej jednak równie piękne wodospady można także znaleźć na rzece Szczawa. Jako ciekawostkę możemy dodać, że w zimę wodospady zamieniają się na zapierające dech w piersiach lodospady – jedne z bardziej popularnych zlokalizowane są w Rudawce Rymanowskiej.
Zdjęcia: Pixabay.com