Kulinaria

Kuchnia śląska – czym się charakteryzuje?

Decydując się na wczasy w Polsce, wiele osób obiera za swój kierunek województwo śląskie. Ten wybór nie powinien nikogo dziwić. Śląsk jest regionem niezwykle barwnym i atrakcyjnym nie tylko pod kątem atrakcji turystycznych. Różnorodność i wielowymiarowość to cechy, którymi wyróżnia się kuchnia regionalna województwa śląskiego. Jakie są najpopularniejsze i najsmaczniejsze dania, które oferuje nam kuchnia śląska?

Główne cechy śląskiej kuchni

Wśród śląskich dań możemy znaleźć wiele pyszności, którymi szczyci się kuchnia polska. Warto zaznaczyć, że śląskie kulinaria ukształtowały się pod wpływem wielu różnych kultur. Na przepisy kuchni śląskiej miały duży wpływ takie kraje jak Słowacja, Czechy, Austria i Niemcy. Można dostrzec w nich również wpływy kuchni wiejskiej, myśliwskiej i góralskiej. Taka niecodzienna mieszanka sprawia, że śląska kuchnia regionalna jest bardzo zróżnicowana i bogata. Każdy, kto udaje się na wczasy w Polsce i pragnie najeść się do syta, na pewno nie zawiedzie się na daniach śląskich. Potrawy te są sycące, konkretne i kaloryczne. Przez niektórych określane są nawet jako ciężkie. W daniach kuchni śląskiej znajdziemy mnóstwo mięsa, tłustych sosów i ogromne ilości ziemniaków. Z czego wynika obfitość śląskich dań? Należy pamiętać, że w przeszłości znaczna część mężczyzn na Śląsku trudniła się górnictwem. Aby panowie mieli siły do ciężkiej pracy w kopalni, potrzebowali solidnego jedzenia, które da im siły na cały dzień. Dania śląskie są nie tylko bardzo sycące, ale też niezwykle pyszne, aromatyczne i dopracowane w każdym szczególe.

Popularne śląskie dania obiadowe – niebo w gębie!

Niemal każdy poradnik turystyczny, który zawiera informacje na temat regionalnej kuchni śląskiej wspomina o reprezentacyjnym śląskim obiedzie, złożonym z rolady, klusek i modrej kapusty. Rolada koniecznie powinna być wołowa, a w jej wnętrzu można znaleźć marchewkę, ogórek kiszony, czy też baleron. Smakowite kluski śląskie podawane są w dużej ilości, zazwyczaj polane sosem mięsnym. W zestawie z takim daniem nie może zabraknąć surówki z kapusty oraz domowego kompotu z jabłek albo czereśni. Inne dania, które oferuje kuchnia śląska to chociażby żur, wodzionka, kartoflanka, grochówka, czy też kapuśniak z żeberkami. Wiele z tych dań każdej niedzieli gości na rodzinnym stole w tradycyjnym, śląskim domu.

Kuchnia śląska - Apfelmus - AtrakcjeNaWakacje.pl
Kuchnia śląska – Apfelmus – AtrakcjeNaWakacje.pl

Śląskie ciasta i desery – które są najlepsze?

Kuchnia polska obfituje nie tylko w pyszne dania mięsne i zupy, ale także różnego rodzaju ciasta i desery. Nie inaczej jest w wypadku kuchni śląskiej. Czytając artykuły, które zawierają informacje dla turystów jadących na Śląsk, możemy znaleźć zachęty do spróbowania takich smakołyków, jak apfelmus, kołocz lub kopa. Co się kryje pod tymi tajemniczymi nazwami? Apfelmus to nic innego jak delikatny, aromatyczny mus z jabłek. Natomiast kopa to śląski deser przygotowywany na specjalne okazje. Składa się z biszkoptowego spodu, dużej ilości masy maślano-śmietankowej, owoców i bakalii nasączonych spirytusem. Jeśli chodzi o kołocz, jest to tradycyjne ciasto drożdżowe, którym Ślązacy częstują bliskich z okazji ślubu. Może być z dodatkiem jabłek, maku lub sera.


Artykuł został napisany we współpracy z portalem KNBP.pl

Zdjęcia: pixabay.com


Powiązane artykuły

Sprawdź jeszcze
Close
Back to top button
Close