Na przestrzeni lat Bieszczady stały się miejscem mitycznym, do którego zmierza każdy, kto pragnie uciec od zgiełku dużego miasta. Prawda ta znana jest od dawna, gdyż z myślą o niej stworzono znane każdemu hasło ,,rzuć wszystko i jedź w Bieszczady’’. Usytuowane na pograniczu Polski i Ukrainy posiadają niepowtarzalny charakter. Dla osób mieszkających na tym terenie czas przestał się liczyć. Rytm życia mieszkańców tamtejszych miejscowości wyznaczają jedynie upływające pory roku.
Bieszczady – praktyczne informacje
Bieszczady określane są mianem polskiego ,,dzikiego Zachodu’’. Jest w tym wiele prawdy, gdyż do dzisiaj podróż do tego niezwykłego zakątka jest długa i wyczerpująca. Niewiele połączeń pociągiem, przesiadki, konieczność wypatrywania najbliższego autobusu, który zabierze nas do Cisnej lub innej miejscowości z pewnością sprawia, iż docierają tutaj jedynie najwytrwalsi. Niemniej jednak, osoby, które raz tutaj przybyły, będą wracać przez wiele lat. Bieszczady nie są tak skomercjalizowane jak Tatry, dzięki czemu znajdziemy tutaj ukojenie. Wędrując wzdłuż linii Bieszczad, przez wiele dni możemy nie natknąć się na drugiego człowieka. Samotność i konieczność zdania się na własne doświadczenie sprawia, iż możemy poczuć się naprawdę wolni. Czyste powietrze, a także bliskość natury pozwala odpocząć i zastanowić się nad planami na życie.
Gdzie w Bieszczady?
Planując podróż w Bieszczady warto zastanowić się nad miejscem noclegowym. Do wyboru są jest kilka opcji noclegowych. Osoby, które pragną zachować więź z ludźmi mogą przenocować w jednej ze znanych bieszczadzkich miejscowości, takich jak: Wetlina, Cisna oraz Muczne. Osoby, które żądne są przygody z pewnością zechcą przespać się w słynnych bieszczadzkich schroniskach, spośród których najbardziej znanym jest ,,Chatka Puchatka’’. Kolejną opcją, o którą najtrudniej jest nocleg w niewielkich bieszczadzkich pensjonatach, które nie ogłaszają się na stronach internetowych. O ich istnieniu wiedzą miejscowi oraz osoby, które zdobyły już zaufanie mieszkańców tych okolic. Decydując się na tę opcję można liczyć na wieczorne spotkania przy ognisku. Wspólne śpiewy z gitarą w tle, a nierzadko również wspólne spacery po połoninach i przejażdżki konne. Samowolne noclegi w górach są zabronione ze względu na występującą tutaj faunę i florę. Z tego względu warto poświęcić czas i sprawdzić dostępność miejsc noclegowych.
Atrakcje Bieszczady
Bieszczady oferują liczne atrakcje. W każdym poradniku podróżniczym powinna znaleźć się trasa prowadząca przez niezwykłe miejsca znajdujące się po polskiej stronie. Na liście powinna znaleźć się słynna knajpa Siekierezada, która nawiązuje do powieści Edwarda Stachury. Wakacje w górach należy powiązać ze zwiedzaniem okolicznych miejscowości, w których czas się zatrzymał. Ze względu na burzliwą historię południa, w Bieszczadach istnieje wiele wsi – widmo. Są to miejscowości opuszczone, w których natura zaczęła upominać się o swoje. Budzące podziw, a z drugiej niepokój miejsca, chętnie odwiedzane są przez miłośników historii. To samo dotyczy opuszczonych cmentarzy i drewnianych cerkwi. Miejsca, które kiedyś tętniły życiem, wyglądają jakby w jednej sekundzie zniknęli z nich mieszkańcy, pozostawiając przy tym cały dobytek.Warto pamiętać, że Bieszczady to nie tylko góry. Bowiem u ich stóp położone jest malownicze jezioro Solińskie. Najpopularniejsze miejscowości turystyczne usytuowane przy jeziorze Solińskim to Solina ze słynną zaporą oraz Polańczyk – miejscowość wczasowo – uzdrowiskowa.
Informacje dla turystów
Wędrując po Bieszczadach warto mieć przy sobie paszport, gdyż w każdej chwili możemy zostać wylegitymowani przez straż graniczną.
Bieszczady uważane są za jeden z cudów przyrodniczych w naszym kraju. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż przekraczając linię oddzielającą ten zakątek od reszty Polski, przenosimy się do innego świata. Świata, w którym mieszkańcy mają zupełnie inne poczucie wartości i dla których liczy się przede wszystkim człowiek i jego historia.
Zdjęcia: pixabay.com