Aktywności

Idziemy na ryby – czyli wędkowanie dla początkujących

Wędkarstwo jest jedną z tych form aktywnego wypoczynku, która cieszy się sporą popularnością i to wśród wszystkich grup wiekowych. Przy tym pozwala przeżyć spore emocje, daje dużą satysfakcję, umożliwia wypoczynek na łonie natury i uczy cierpliwości. Aby jednak wędkowanie było radosnym zajęciem i przyniosło uczucie spełnienia, należy się do niego dobrze przygotować. Będzie to szczególnie ważne dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z tą formą rozrywki. Ale trud z pewnością się opłaci i przyniesie sporo różnorakich wrażeń.

Idziemy na ryby | AtrakcjeNaWakacje.pl
Idziemy na ryby – czyli wędkowanie dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl

Wędkarstwo dla początkujących – jak zacząć?

Pierwszą i chyba najważniejszą sprawą dla amatora wędkowania jest uzyskanie pozwolenia na połów ryb. W tym celu należy udać się do koła Polskiego Związku Wędkarskiego i zdać egzamin, podczas którego trzeba wykazać się wiedzą na temat biologii ryb, znajomością sprzętu wędkarskiego, wiedzą na temat ochrony środowiska, sposobu postępowania ze złowionymi rybami, czy też dozwolonych warunków związanych z połowem ryb. Oczywiście, wcześniej należy zapoznać się z odpowiednią literaturą na ten temat, obejrzeć filmiki instruktażowe w tej dziedzinie, czy też porozmawiać ze znajomymi, mającymi za sobą egzamin na kartę i posiadającymi duże doświadczenie wędkarskie. Po zaliczeniu egzaminu trzeba zgłosić się do starostwa powiatowego, odpowiedniego do miejsca zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie karty wędkarskiej. Czasami będą potrzebne dodatkowe zezwolenia wędkarskie, na przykład na połów ryb w wodach górskich, łowienie z łodzi, czy też wędkowanie w okresie zimowym z lodu.

Wybór sprzętu wędkarskiego

Podstawowy zestaw dla wędkarza, który się dopiero wdraża, to wędzisko, żyłka, haczyk, spławik, ciężarek, kołowrotek i oczywiście przynęta. Rzecz jasna to tylko ogólny opis zagadnienia, gdyż dobór każdego z tych elementów będzie uzależniony od wybranej metody łowienia, albo gatunku ryb, na które się zasadzimy. Jeśli nastawiamy się na wędkarstwo spławikowe, albo wędkarstwo gruntowe, to dodatkowym akcesorium może być podbierak. W przypadku złowienia dużego leszcza, lina czy karpia bardzo się przyda. Poza tym koniecznie trzeba mieć siatkę na złowione ryby, by odpowiednio je przetrzymywać w wodzie do czasu powrotu z połowu.

Idziemy na ryby - czyli wędkowanie dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl
Idziemy na ryby – czyli wędkowanie dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl

Łowienie na spinning

Innego podejścia do sprawy wymaga spinning wędkarstwo. Jest to bardzo aktywna forma wędkowania, polegająca na łowieniu ryb drapieżnych przy pomocy sztucznych przynęt. Przy tej metodzie połowu – czy to z brzegu, czy z łodzi – również potrzebny będzie podbierak i to solidny. Wybór sztucznych przynęt jest bardzo szeroki i wymaga pewnego doświadczenia i znajomości łowiska. Dlatego mniej doświadczony wędkarz powinien zasięgnąć rady u osób bardziej zaawansowanych w tym fachu kolegów.

Idziemy na ryby - czyli wędkowanie dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl
Idziemy na ryby – czyli wędkowanie dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl

Podsumowanie

Wędkarstwo to bardzo przyjemne i wciągające hobby. Na początkowym etapie może wydawać się nieco trudne, a może nawet frustrujące. Ale z czasem przybywa doświadczenia i efekty stają się coraz bardziej widoczne. Dobre łowisko, odpowiedni sprzęt, kalendarzyk brań i pozytywne nastawienie z pewnością pomogą odnosić sukcesy nawet tym, którzy zaczynają swoją przygodę z wędką w ręku.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close