Świat

Chorwacja – urlopowy cel wielu Polaków

Lubimy ciepłe kraje, które latem zapewniają możliwość kąpieli morskich i słonecznych. Zastanawiając się, gdzie wyjechać na wakacje nad morzem, zawsze warto wziąć pod uwagę Chorwację. Trudno znaleźć drugi taki kraj, który ma wielkość dwóch lub trzech przeciętnych województw i wybrzeże tak długie, że można by nim było niemal dwukrotnie opasać całą Polskę. Półwysep Istria i wybrzeże Dalmacji to doskonałe miejsce na wakacje nad morzem.

Krótki przewodnik po Chorwacji

Ciekawe miejsca znane z filmów

Chorwacja to nie tylko miejsce do beztroskiego plażowania, ale również raj dla podróżnika, który chce podziwiać krajobrazy, dziewiczą przyrodę oraz miejsca i budowle godne uwiecznienia na zdjęciach lub filmach. Uroki Chorwacji wielokrotnie doceniali filmowcy. Położona w pobliżu Zagrzebia wioska Lekenik zagrała Anatewkę w słynnym musicalu „Skrzypek na dachu”, pejzaże Plitwickich Jezior i pasma górskie Velebitu posłużyły do stworzenia namiastki Ameryki w serii filmów o przygodach Winnetou, a zabytkowe mury Dubrownika wykorzystano w popularnym serialu „Gra o tron”. W tym mieście, które słusznie jest nazywane „Perłą Adriatyku” warto przejść się szerokim Stradunem od Bramy Pile aż po Pomnik Rolanda i kościół Św. Błażeja, a potem z wysokości murów obronnych spojrzeć na panoramę miasta i okolicy.

Chorwacja - urlopowy cel wielu Polaków | AtrakcjeNaWakacje.pl
Prokljan – Chorwacja | AtrakcjeNaWakacje.pl

Chorwacja – atrakcje z listy UNESCO

Park Narodowy Plitwickich Jezior oraz Stare Miasto w Dubrowniku otwierają listę obiektów wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Na tej liście znajdziemy również ruiny pałacu Dioklecjana w Splicie z mauzoleum cesarza, które w czasach chrześcijańskich zamieniono na katedrę św. Dujama. Na listę UNESCO trafiła również kamienna gotycko-renesansowa katedra św. Jakuba w Szybeniku (rozpoznają ją również miłośnicy „Gry o tron”), urocze stare miasto w Trogirze, którego wąskie uliczki przypominają historyczne związki Dalmacji z Wenecją i ozdobiona mozaikami bizantyńska bazylika św. Eufrazjusza w Poreču na Półwyspie Istria.

Poradnik podróżniczy – co jeszcze warto zobaczyć?

Na Półwyspie Istria przyciągają turystów ruiny starorzymskiego amfiteatru w Puli (mniejsza wersja Coloseum), malowniczo położony zabytkowy Rovinj  oraz możliwość kupienia zbieranych na półwyspie trufli. Pełen romańskich kościołów Zadar zachęca do spróbowania słynnego likieru maraschino, podziwiania zachodu słońca i wsłuchiwaniu się w dźwięki Morskich Organów. Z Szybenika warto wybrać się do Parku Narodowego Krka i ochłodzić się kąpielą w zimnej wodzie z widokiem na największy z tamtejszych wodospadów. W tym rejonie pierwszą w Europie elektrownię wodną zbudował słynny serbski geniusz Nikola Tesla, którego muzeum mieści się w Smiljanie koło Gospiča, w jego rodzinnym domu odbudowanym po zniszczeniach z czasów wojny między Chorwacją i Serbią w 1995 roku. Z dala od wybrzeża, na północ od Zagrzebia leży Marija Bistrica, największe i najstarsze sanktuarium maryjne w Chorwacji. 

Wyspy dalmatyńskiego wybrzeża — Informacje dla turystów

Spośród ponad 1200 wysp należących do Chorwacji tylko 66 jest zamieszkanych. Do najciekawszych należy lawendowa wyspa Hvar z Równiną Starego Gradu, wpisaną na listę UNESCO. Chorwacka lawenda z wyspy Hvar to tradycyjna pamiątka z Chorwacji, która dzięki mocniejszemu zapachowi skuteczniej odstrasza mole niż lawenda francuska. Pięknie położone jest miasto Korčula na wyspie o tej samej nazwie, z której pochodził słynny wenecki podróżnik Marco Polo. Na wyspę Šolta można się wybrać ze Splitu lub Trogiru na rejs połączony z piknikiem rybnym (z grillowaną makrelą) i zabawą w rytm dalmatyńskiej muzyki. To z Dalmacji trafiła do Polski pieśń o Mariannie, tak często śpiewana przy niejednej biesiadzie.

Chorwacja - urlopowy cel wielu Polaków | AtrakcjeNaWakacje.pl
Split – Chorwacja | AtrakcjeNaWakacje.pl

Chorwacja — praktyczne informacje

Oficjalną walutą Chorwacji jest kuna i chcąc kupić bilety wstępu do parków narodowych, muzeów i obiektów zabytkowych koniecznie trzeba posłużyć się walutą chorwacką lub użyć karty płatniczej (nie zawsze to jest możliwe). Przy wynajmowaniu pokoju lub płaceniu za towary i usługi nikt nie odmówi przyjęcia zapłaty w euro. Porozumiewanie się z Chorwatami bez znajomości języków obcych nie powinno sprawić problemów, pomijając zabawne pomyłki w znaczeniu identycznie brzmiących słów. Warto spróbować specjalności kuchni chorwackiej, a w szczególności jagnięciny, ryb i owoców morza. Chorwaci, podobnie jak Polacy mają upodobanie do mocniejszych trunków, a domowa rakija o zawartości 50-60% alkoholu może zwalić z nóg, zanim nastąpi utrata jasnego myślenia.

Wspaniałe krajobrazy, ciepłe morze, oryginalny smak chorwackiej kuchni i gościnni mieszkańcy, przypominający o naszym słowiańskim powinowactwie przy butelce dobrej rakiji z pewnością długo będą we wspomnieniach z udanych wakacji za granicą.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Sprawdź jeszcze
Close
Back to top button
Close