Informacje

Plusy i minusy podróży samochodem na wakacje za granicą

Podróż własnym samochodem to niezwykle wygodny sposób na tanie wakacje za granicą. Gwarantuje optymalną wygodę oraz możliwość samodzielnego wyboru trasy. Jednocześnie musimy liczyć się z takimi sytuacjami, jak ryzyko awarii pojazdu, a także znaczny koszt paliwa i przejazdów płatnymi drogami. Jakie są zatem zalety i wady samodzielnego wyjazdu samochodem na wakacje za granicą?

+ Wygoda podróżowania 

Jak wskazuje niejeden poradnik turystyczny, podróż samochodem to najbardziej komfortowa forma wyjazdu na wakacje. Możemy wyruszyć w trasę o dogodnej dla nas godzinie i w dniu ściśle dopasowanym do naszych potrzeb i możliwości. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo praktyczne dla osób, które chcą zabrać ze sobą dużo bagażu lub podróżują z dziećmi. Pojemny bagażnik samochodu zmieści wszelkie niezbędne torby, walizki lub dziecięcy wózek, a na dachu pojazdu z powodzeniem zamocujemy także rowery czy dodatkowy box na przedmioty, dla których brakło miejsca we wnętrzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na taki wyjazd zabrać ze sobą psa czy kota, a także inne mniejsze zwierzęta, posiadające odpowiednią dokumentację.

Plusy i minusy podróży samochodem na wakacje za granicą | AtrakcjeNaWakacje.pl
Plusy i minusy podróży samochodem na wakacje za granicą | AtrakcjeNaWakacje.pl

+ Możliwość wyboru trasy 

Ważnym argumentem dla podróżnika jest także możliwość indywidualnego wyboru trasy. Podróżując własnym samochodem możemy ściśle dostosować jej czas, tempo i przebieg do swoich upodobań. To doskonała propozycja na wakacje dla aktywnych, umożliwiająca odwiedzenie wielu ciekawych miejsc, niedostępnych w czasie przejazdu pociągiem lub lotu samolotem. Przed wyjazdem warto przeczytać informacje dla turystów, które pozwolą nam dokładnie przygotować się do przemieszczania przez obce kraje. Zwróćmy uwagę na obowiązkowe opłaty, konieczne winiety czy istotne przepisy dotyczące prędkości i wyposażenia samochodu.


Ryzyko usterki pojazdu 

Bez względu na fakt, gdzie na wakacje planujemy wyjechać, podróżując swoim samochodem musimy liczyć się z ryzykiem ewentualnej awarii. Pojawienie się usterki za granicą może wiązać się z koniecznością pokonania bariery językowej i skorzystania z pomocy lokalnego mechanika – którego stawki mogą znacząco różnić się od polskich realiów. W przypadku poważnej awarii istnieje także ryzyko powrotu do kraju na lawecie i przymusowego przerwania upragnionego wyjazdu. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zawczasu sprawdzić stan techniczny auta i odpowiednio przygotować je do tak długiej podróży.

Plusy i minusy podróży samochodem na wakacje za granicą | AtrakcjeNaWakacje.pl
Plusy i minusy podróży samochodem na wakacje za granicą | AtrakcjeNaWakacje.pl

Wysokie koszty przejazdu 

Wyjazd samochodem na wakacje za granicą wiąże się zazwyczaj z wysokim kosztem przejazdu. W innych krajach cena paliwa może znacząco różnić się od kwoty, jaką zapłacilibyśmy za tankowanie w Polsce. Dodatkowo – jak przypomina każdy poradnik podróżniczy – poruszanie się autostradami lub drogami ekspresowymi najczęściej jest związane z koniecznością uiszczenia opłaty. Możemy jej uniknąć wybierając lokalne, ale znacznie mniej wygodne drogi. Warto także pamiętać, że nierzadko po dotarciu do celu będziemy musieli opłacić miejsce parkingowe dla naszego samochodu. Z tego względu koszt podróży swoim autem nierzadko może być porównywalny do ceny, jaką zapłacimy za cały pobyt.


Jakim samochodem na wakacje za granicą?

Plusy i minusy podróży samochodem na wakacje za granicą | AtrakcjeNaWakacje.pl
Plusy i minusy podróży samochodem na wakacje za granicą | AtrakcjeNaWakacje.pl

Wiele osób decyduje się na zakup lub wynajem minibusa lub kampera. To bardzo dobra opcja dla podróżujących, którzy lubią noclegi w formie campingu. Wystarczy miejsce na przeznaczonym do tego parkingu czy w strzeżonym ośrodku i nie trzeba martwić się o dostępność pokoi hotelowych. Wymienione powyżej plusy i minusy podróży samochodem na wakacje za granicą dotyczą zarówno samochodu osobowego, jak i kampera, jednak ten drugi środek transportu posiada dodatkową zaletę. Daje zdecydowanie więcej miejsca podczas podróży – zarówno dla pasażerów, jak i bagażu. Ponadto umożliwia spędzenie niezwykłych chwil bliżej natury oraz ułatwia przemieszczanie się z miejsca na miejsce, jeśli chcemy rozbić obóz w kilku punktach w danym kraju.

To czy zdecydujemy się na podróż samochodem na wakacje za granicą (i czy będzie to kamper czy zwykły samochód osobowy) zależy od indywidualnych preferencji. Warto jednak przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania i zapewnić sobie, swojej rodzinie i przyjaciołom niezapomnianą wycieczkę!

Zdjęcia: pixabay.com


Powiązane artykuły

Back to top button
Close