Świat

Wakacje na Cyprze. Sprawdź, dlaczego warto!

Coraz bardziej popularne stają się niegdyś rzadko wybierane destynacje turystyczne. Jednym z nich jest Cypr – urokliwe małe państwo będące wyspą. Pojawia się zatem pytanie: gdzie leży Cypr? Na Morzu Śródziemnym, u wybrzeży trzech państw – Syrii, Libanu oraz Turcji.

Cypr – co zwiedzić?

Stolicą Cypru jest Nikozja. Niewątpliwie jest to miasto, które warto zobaczyć na własne oczy. Jest najbardziej zaludnionym miastem na Cyprze, a mieszka tam ponad 300 000 osób – ten fakt nie dziwi kiedy pomyśli się, że cały kraj liczy sobie 1 210 000 mieszkańców. 

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak Nikozja wygląda z góry – świetną opcją jest udanie się na niepozornie wyglądający wieżowiec Shacolas Tower. Warto zajrzeć do meczetu Selimiye, na Halę Targową (Municipal Market), aby poczuć klimat miasta, zamiast poruszać się jedynie po typowo turystycznych punktach. Inne ciekawe miejsca warte zobaczenia to między innymi: bramy Famagustiańska oraz Kireńska, sobór św. Jana z grobem św. Barnaby, Pałac Arcybiskupi

Cypr Wakacje | AtrakcjeNaWakacje.pl
Cypr – Fikardou | AtrakcjeNaWakacje.pl

Pafos, choć jest małym miastem – jest równie urokliwy co stolica, życie toczy się tu wolniej i łatwiej o spokój. Jest położony nad morzem, a co za tym idzie – jest tam sporo plaż, na których można spędzić przyjemnie czas. Ponadto, jest tam bardzo dużo do zwiedzenia! Na przykład, średniowieczny zamek jest punktem, który szkoda byłoby ominąć. Tak samo sprawa się ma z katakumbami Agia Solomoni. Kolejne miejsce to… skała Afrodyty. Podobno to właśnie tam wyłoniła się ona z fal. Co ciekawe, sam Cypr jest nazywany “wyspa Afrodyty”. 

Z kolei Larnaka, jest miastem bardziej imprezowym. Ma to swoje plusy – wieczorne rozrywki można z powodzeniem połączyć ze zwiedzaniem za dnia, bowiem Larnaka ani trochę nie odstaje pod względem miejsc wartych zobaczenia miejscowościom wymienionym powyżej. Słone jezioro, akwedukt Bekir Pashy, XVII-wieczny fort – to wszystko brzmi obiecująco i na pewno nie zawiedzie oczekiwań osoby zwiedzającej. Dzielnica Skala także jest miejscem, któremu warto poświęcić trochę czasu.

Cypr Wakacje | AtrakcjeNaWakacje.pl
Cypr – Kalavassos – Larnaka | AtrakcjeNaWakacje.pl

Co z pieniędzmi?

Cypr przystąpił do Unii Europejskiej tego samego dnia co Polska i przyjął Euro. Zatem zastanawiając się jaka jest waluta na Cyprze, nie ma czym się przejmować, nie jest ona trudnodostępna. Dodatkowo w Tureckiej Republice Cypru Północnego jest możliwość płacenia zarówno w Euro, jak i Lirach Tureckich.

Co ciekawe, za zakupy na Cyprze nie zapłacimy o wiele więcej niż w Polsce. Można szaleć z lokalnym jedzeniem i pamiątkami!

Cypr Wakacje | AtrakcjeNaWakacje.pl
Cypr – Kavo Greko | AtrakcjeNaWakacje.pl

Odkryj uroki Cypru

Niezależnie od tego, które cypryjskie miasto wybierze się na zwiedzanie – Nikozję, Pafos czy też Larnakę (a może jeszcze inne?), będzie to wybór dobry. Cypr jest pełen urokliwych miejsc i atrakcji czekających na odkrycie. Dużym atutem jest rozmiar kraju, można się po nim z łatwością przemieszać i w łatwy sposób zobaczyć więcej niż tylko jedno miasto. Piękne zabytki, cudowne okazy natury i plaże – cóż więcej można chcieć? Do tego wszystkiego jest to kraj z bogatą historią, którą warto poznać przy okazji zwiedzania. Jednym słowem – nie sposób nie być oczarowanym niepowtarzalnym klimatem Cypru.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Sprawdź jeszcze
Close
Back to top button
Close