Świat

Rzym – poznaj z bliska stolicę Włoch

Niegdyś ogromne imperium zajmujące większą część Europy, dziś stolica Włoch. Rzym to popularny cel podróży wielu turystów z całego świata. Nie dzieje się tak bez powodu. Jest to miasto z bardzo bogatą historią, architekturą i mnóstwem pięknych zabytków. Jednak ich ilość może być przytłaczająca, warto więc dobrze przygotować się do wizyty w wiecznym mieście. Jakie znajdziemy atrakcje w Rzymie i co można tam zobaczyć?

Rzym - poznaj z bliska stolicę Włoch | AtrakcjeNaWakacje.pl
Watykan – Bazylika Św. Piotra | AtrakcjeNaWakacje.pl

Odpowiednio zaplanuj zwiedzanie Rzymu 

Zacznijmy od tego, w jaki sposób najlepiej się przemieszczać. Jeśli dysponujemy większą ilością czasu, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu spacer. Większość zabytków w Rzymie znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie i bez problemu można zaplanować trasę tak, aby zobaczyć najważniejsze z nich. Jeśli jednak musimy zobaczyć wszystko w określonym, krótkim czasie warto skorzystać z komunikacji miejskiej. W Rzymie funkcjonuje metro, jednak omija ono większą część starej części miasta. Jest ono natomiast przydatne jeśli chcemy pokonać większe odległości. Warto również korzystać z autobusów, które docierają już do większości najważniejszych miejsc. Warto wiedzieć, że biletów nie kupimy u kierowcy, a w specjalnych maszynach znajdujących się w pobliżu przystanków.

Rzym - poznaj z bliska stolicę Włoch | AtrakcjeNaWakacje.pl
Koloseum – Rzym | AtrakcjeNaWakacje.pl

Zabytki w Rzymie

Zwiedzanie Rzymu nie jest trudne, ze względu na to, że większa część starego miasta, a więc i wszystkich zabytków jest rozmieszczona na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Co trzeba zobaczyć będąc w stolicy Włoch? Jej symbolem wydaje się być Koloseum. Jest to obiekt, którego nie można pominąć, będąc na wycieczce do Rzymu. Starożytną arenę można zwiedzać za darmo z zewnątrz oraz w środku lub zapłacić za bilet i wejść na antyczne trybuny. 

Kolejnym obowiązkowym elementem jest Fontanna di Trevi. Oblegana od świtu do nocy przez setki turystów. Jeśli chcemy mieć okazję do zrobienia ładnego zdjęcia, dobrym pomysłem jest pojawienie się tutaj wcześnie rano. Wtedy jest duża szansa, że będziemy jednymi z nielicznych zwiedzających. 

Oczywiście nie można pominąć Panteonu i Forum Romanum. Pierwszy z nich to najlepiej zachowany antyczny obiekt w Rzymie. Warto przyjść i zobaczyć jak wyglądało miasto tysiące lat temu. Nie trudno sobie wyobrazić, że znajdujemy się w starożytności i przechadzamy się urokliwymi uliczkami dawnego miasta. Forum Romanum natomiast, nie zachowało się dobrze i są to w zasadzie ruiny. Jednak pełniło ono kiedyś bardzo ważną funkcję i warto przejść się pomiędzy pozostałościami. 

Rzym - poznaj z bliska stolicę Włoch | AtrakcjeNaWakacje.pl
Fontanna Di Trevi – Rzym | AtrakcjeNaWakacje.pl

Schody Hiszpańskie, to kolejna z obowiązkowych atrakcji Rzymu. Znajdują się na Piazza De Spagna, czyli Placu Hiszpańskim. Schody w stylu rokokowym liczą 138 stopni i należą do najdłuższych i jednych z najszerszych w Europie. Należy pamiętać, że obowiązuje na nich zakaz siadania. Podobnie jak w przypadku Fontanny di Trevi, warto udać się tam wcześnie rano, aby zobaczyć miejsce bez tłumu turystów.

Będąc w Rzymie, warto również dotrzeć do Watykanu. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Znajdziemy tutaj dwie główne atrakcje. Muzea Watykańskie i Bazylikę Św. Piotra. W pierwszym obiekcie można podziwiać dzieła sztuki gromadzone na przestrzeni wieków przez kolejnych papieży. Natomiast Bazylika św. Piotra to dzieło sztuki samo w sobie. Będąc w tym miejscu, warto wejść i podziwiać malowidła i inne dzieła znajdujące się  w tym miejscu.

Podczas zwiedzenia Rzymu, pod uwagę warto wziąć również malownicze Ogrody Borghese, Plac Wenecki czy Kaplicę Sykstyńską.

Rzym - poznaj z bliska stolicę Włoch | AtrakcjeNaWakacje.pl
Forum Romanum – Rzym | AtrakcjeNaWakacje.pl

Co zjeść w Rzymie?

Jeżeli Rzym, to oczywiście kuchnia włoska. Pizza, makarony i wszelkiego rodzaju lody włoskie. Wszystkich tych rzeczy w najlepszym wydaniu bez trudu spróbujemy w tym miejscu. Niestety ze względu na popularność, ceny w Rzymie nie należą do najniższych, a walutą jest oczywiście Euro. Jednak jeżeli zejdziemy z głównego szlaku i poszukamy małych restauracji na uboczu, możemy znaleźć pyszne dania w niższych cenach niż w najbliższym otoczeniu głównych atrakcji.

Zdjęcia: Pixabay.com

Powiązane artykuły

Sprawdź jeszcze
Close
Back to top button
Close