Świat

Malta – czym urzeka turystów?

Malta to państwo, którego powierzchnia jest porównywalna do obszaru jaki zajmuje Wrocław, a mimo to wcale nie sprawia takiego wrażenia! Pod względem wielkości jest to 34. największa wyspa Morza Śródziemnego, ze wszystkich 207, które są zamieszkałe. Wakacje na Malcie to opcja idealna zarówno dla fanów plażowania, architektury, jak i zabytków historycznych. Nie zabraknie tam dobrego jedzenia, atrakcji, a przede wszystkim pogody! Co jeszcze należy wiedzieć o Malcie? Jakich miejsc nie można ominąć w trakcie wczasów na Malcie?

Malta – historia

Historia Malty sięga tysięcy lat wstecz. Pierwsze cywilizacje zaczęły się tam rozwijać już ponad 7000 lat temu. Ok. 3600 r. p.n.e. powstały tam najstarsze budowle w całej Europie – świątynie megalityczne, które umieszczono na liście UNESCO. Przez wieki wyspa przechodziła z rąk do rąk, trafiając m.in. w posiadanie Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Arabów, Sycylijczyków oraz Wielkiej Brytanii, aby w 1964 r. stać się niepodległym państwem. Wpływy tych wszystkich kultur są widoczne zwłaszcza w stolicy Malty – miejscowości Valletta, która liczy sobie aż 320 zabytków architektonicznych!

Malta – język

Język urzędowy na wyspie, to mieszanka arabskiego, włoskiego oraz angielskiego. Zaliczany do grupy języków semickich, jest jednocześnie jedynym z tej grupy, które zapisuje się wyłącznie alfabetem łacińskim. Bardzo długo używany był jedynie w mowie – pierwsze źródła pisane pochodzą dopiero z XV w. Obecnie używany przez około 350 tysięcy ludzi na całym świecie. Językami urzędowymi na Malcie są języki: maltański oraz angielski.

Malta | AtrakcjeNaWakacje.pl
Malta | AtrakcjeNaWakacje.pl

Malta – waluta

Kraj ten od 2004 r. jest częścią Unii Europejskiej, przez co również znajduje się w strefie euro. Warto o tym pamiętać, ponieważ wbrew oczekiwaniom, wielu turystów spędzających tam wakacje – Malta nie akceptuje funtów brytyjskich.

Malta – pogoda i temperatura

Ogromną zaletą Malty jest to, że można się na nią wybrać o każdej porze roku. Warto jednak wiedzieć, że najcieplejszymi miesiącami są tam lipiec, sierpień oraz wrzesień. Listopad natomiast jest uważany za najbardziej wilgotny. Najzimniej – ok. 17oC za dnia, przypada w grudniu. Pogoda na Malcie zimą lubi zaskakiwać. Dlatego wybierając się tam między grudniem a marcem, warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową.

Malta – atrakcje

Malta to miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Pomimo pozornie niewielkiego obszaru, lista miejsc do zobaczenia zdaje się nie mieć końca. Do najważniejszych atrakcji należą:

  • Vallettastolica Malty. Nazywana najbardziej słoneczną miejscowością w Europie. Miejsce pełne atrakcji turystycznych oraz rozrywek.
Malta | AtrakcjeNaWakacje.pl
Malta – Valletta | AtrakcjeNaWakacje.pl

  • Wyspa Gozo ze stolicą w miejscowości Victoria (dawniej Rabat) – jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Maltańskich. Prawdziwa gratka dla fanów sportów wodnych, architektury oraz pięknych widoków. Z Malty na wyspę można dostać się promem, a sam rejs nie trwa długo. 
  • Popeye VillageWioska Papaja na Malcie położona nad zatoką Anchor Bay – to świetny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi. Teraz wioska funkcjonuje jako park rozrywki, jednak zbudowana została w 1979 roku jako scenografia do nakręcenia filmu – musicalu “Popeye” z Robinem Williamsem w roli głównej. Z tego powodu dziś wioska pełni również funkcję skansenu z oryginalnymi budynkami oraz rekwizytami z filmu. W Wiosce Papaja można spotkać również przechadzające się i zabawiające gości postaci z filmu. Dodatkowo w sezonie letnim można wziąć udział w konkursach wodnych, popłynąć łódką lub po prostu zjeść obiad i odpoczywać na leżaku, podziwiając niezwykle uroczy krajobraz.
Malta | AtrakcjeNaWakacje.pl
Malta – Popeye Village – Wioska Papaja | AtrakcjeNaWakacje.pl

  • Malta Blue Lagoon (Błękitna Laguna) – przeurocza cieśnina pomiędzy wyspami Comino i Cominotto, do której można dostać się jedynie łodzią. Turystów najbardziej urzekają tutaj krystaliczne, turkusowe wody oraz niesamowite, bajkowe krajobrazy.
  • Blue Grotto – czyli Błękitna Grota to jaskinia zlokalizowana w południowo-zachodniej części wyspy Malta. Charakterystyczna skała widoczna jest z lądu, jednak sam dostęp do jaskiń możliwy jest jedynie od morza. Znajduje się tu system jaskiń, na który składa się 6 sal. Blue Grotto jest największą i robiącą największe wrażenie. Turystów urzeka tutaj krystaliczna woda, która w zależności od światła słonecznego, przybiera różne odcienie błękitu i niebieskiego.
Malta | AtrakcjeNaWakacje.pl
Malta – Blue Grotto | AtrakcjeNaWakacje.pl

  • Azure Window (Lazurowe Okno) to most skalny na wybrzeżu Gozo, który był jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Republiki Malty. Niestety formacja skalna uległa częściowemu zniszczeniu w roku 2012 na skutek erozji, a w 2017 roku podczas sztormu całkowicie zawaliła się. Mimo to, turyści wciąż licznie przybywają tu, aby zobaczyć to słynne miejsce.
  • Maltańskie plaże – odwiedzając Maltę nie można nie skorzystać z możliwości relaksu na pięknej plaży. Pamiętać należy jednak, że wybrzeża Malty są z reguły skaliste, stąd też wiele plaż to tereny kamieniste. Jednak dla wielbicieli miękkiego piasku też znajdą się odpowiednie miejsca! Najpopularniejsze piaszczyste plaże Malty to np. Ghajn Tuffieha, Golden Bay, Mellieha Bay (najdłuższa piaszczysta plaża), Ramla Bay (Gozo).
Malta | AtrakcjeNaWakacje.pl
Malta – Plaża Ramla (Gozo) | AtrakcjeNaWakacje.pl
  • Megalityczne świątynie Malty (Megalithic Temples of Malta). Budowle zlokalizowane zarówno na Malcie, jak i Gozo – powstały około 3500–2500 p.n.e. i uznawane są jako jedne z najstarszych kamiennych budowli na świecie. Najpopularniejsze świątynie megalityczne Malty to m.in. Ġgantija, Ħaġar Qim, Mnajdra, Ta’ Ħaġrat, Tarxien. Odwiedzając te zabytki można zobaczyć wspaniałe artefakty, skorzystać z opcji multimedialnych przewodników w formie słuchowisk czy zobaczyć filmowe produkcje o tych miejscach w salach kinowych w technologii 5D (np. w Ħaġar Qim). 
Malta | AtrakcjeNaWakacje.pl
Malta – Tarxien | AtrakcjeNaWakacje.pl

Malta – ciekawostki

Przybywając na Maltę warto wiedzieć, że obowiązuje tu lewostronny ruch uliczny. Pamiętając o tym, można uniknąć zdziwienia lub komplikacji podczas próby przejazdu z lotniska do miejsca zakwaterowania – zarówno samochodem, jak i w komunikacji miejskiej. 

Ważną informacją dla turystów jest również fakt, że w Republice Malty spotkamy inne gniazdka elektryczne. Napięcie w nich jest takie samo jak w Polsce, jednak występują tu gniazdka trzybolcowe typu brytyjskiego. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę – chociażby po to, żeby naładować telefon swoją ładowarką. 

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Sprawdź jeszcze
Close
Back to top button
Close