Świat

Dlaczego wczasy w Bułgarii cieszą się zainteresowaniem wśród Polaków?

Bułgaria położona jest w północno – wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, nad Morzem Czarnym. Kraj ten przyciąga turystów pięknymi plażami (ponad 370 km liczy bułgarskie wybrzeże), kusi zabytkami (dziewięć z nich jest na liście UNESCO), wabi aromatem regionalnej kuchni i upaja smakiem wina.

Bułgaria: „wakacyjny raj” starszych pokoleń

Bułgaria wśród polskich turystów cieszyła się zainteresowaniem już w czasach PRL-u. Wakacje za granicą nie były wówczas tak łatwo osiągalne dla każdego, dlatego wczasy w Bułgarii były niejako przejawem prestiżu, a ówczesne biura podróży zapewniały, że podróżujący będą mogli zobaczyć “kawałek raju”. Polacy mogli podziwiać piękne krajobrazy, cieszyć się przyjemnym klimatem, ciepłym morzem i całkiem niezłą (jak na te czasy) bazą hotelową. Największym wyzwaniem była jednak sama podróż, gdyż wiązała się z wieloma godzinami spędzonymi w pociągu lub autobusie. Niektórzy decydowali się na podróż własnym samochodem, jednak i to było nie lada przeprawą ze względu na jakość ówczesnych dróg i poziom komfortu w starych samochodach. Mimo to, wakacje w Bułgarii były niezwykłym przeżyciem, pozostawiającym wiele przyjemnych wspomnień. Stąd też zapewne sentyment Polaków do tego miejsca. A jak wiadomo – obecnie o wiele łatwiej, szybciej i bardziej komfortowo można się tam dostać. Ceny w Bułgarii są atrakcyjne, a samych atrakcji turystycznych tam bez wątpienia nie brakuje!

Dlaczego wczasy w Bułgarii cieszą się zainteresowaniem wśród Polaków? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Dlaczego wczasy w Bułgarii cieszą się zainteresowaniem wśród Polaków? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Wczasy w Bułgarii: praktyczne informacje

Bułgaria leży w południowo – wschodniej części Europy. Graniczy z Grecją, Rumunią, Serbią, Turcją i Macedonią Północną. Stolicą kraju jest Sofia. Bułgarska waluta to lew, za który w przeliczeniu zapłacimy ok. 2,30 zł. Ceny w Bułgarii są zbliżone do tych w Polsce (zestaw obiadowy to koszt 16 – 20 zł, kebab w jednej z ulicznych budek kosztuje ok 9 zł, a frytki 5 zł). Podróżujący samochodem za 1 litr benzyny zapłacą ok 4,40 zł. Warto również wiedzieć, że przejazd drogami krajowymi wymaga wniesienia opłaty (winiety), która kosztuje 34 zł/tydzień.

Wczasy w Bułgarii wciąż cieszą się dużą popularnością. Jest to kierunek atrakcyjny nie tylko cenowo, ale również pod względem klimatu. Latem pogoda w Bułgarii jest mniej kapryśna niż w Polsce, dlatego o słoneczną aurę nie musimy się martwić. Najlepszy czas na pobyt w tym kraju to okres od czerwca do września (temperatura powietrza wynosi powyżej 25oC, a morza 21 – 23oC).

Woda, piasek i słońce

Bułgaria to niemalże 400 km wybrzeża położonego nad Morzem Czarnym. Morze Czarne zawdzięcza swą nazwę obecności siarczków (występują na głębokości ok 200 m), które barwią wodę na czarno, jest ono największym na świecie zbiornikiem wody beztlenowej – w głębinach morza nie ma życia organicznego.

Dlaczego wczasy w Bułgarii cieszą się zainteresowaniem wśród Polaków? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Dlaczego wczasy w Bułgarii cieszą się zainteresowaniem wśród Polaków? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Na turystycznej mapie Bułgarii wyróżniają się dwa kurorty położone nad Morzem Czarnym. Pierwszym z nich są Złote Piaski leżące na północ od miasta Warna. Budowa tego miejsca (dziś liczy ok 240 hoteli i willi) rozpoczęła się w 1957 r. Złote Piaski posiadają szeroką na 100 m plażę z piaskiem w kolorze złota, oprócz tego przystań jachtową, park wodny i atrakcje typowe dla nadmorskich miejscowości.

Drugim kurortem jest Słoneczny Brzeg, który zaczął powstawać w 1958 r. Kurort liczy 600 hoteli, kilkaset restauracji, 2 Aquaparki. Miejsce to nazywane jest Las Vegas Wschodniej Europy i to tutaj tętni turystyczne serce kraju.

Historia, sztuka, kultura i zabytki

Stolica BułgariiSofia pełna jest cerkwi i meczetów, część z nich powstała w XV i XVI wieku. Wpływ rzymskich, osmańskich i rosyjskich okupantów widoczny jest zarówno w sztuce sakralnej, jak i pozostałościach budowli użyteczności publicznej – fragment rzymskiego amfiteatru czy mury obronne. Stolica kraju to również liczne muzea, pomniki i parki miejskie. Niewątpliwą atrakcją Sofii jest jej położenie u stóp górskiego masywu Witoszy. Zwiedzanie stolicy Bułgarii można połączyć z wypadem w góry i „posmakować” aktywnych wakacji.

Dlaczego wczasy w Bułgarii cieszą się zainteresowaniem wśród Polaków? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Sofia – Bułgaria | AtrakcjeNaWakacje.pl

Niejeden poradnik podróżniczy z pewnością poleci nam zwiedzanie Warny. Miasto Warna leży w pobliżu wspomnianych już Złotych Piasków nad Morzem Czarnym. Jedną z atrakcji turystycznych jest Park Nadmorski, a w nim zlokalizowano Planetarium, Akwarium, Zoo i Delfinarium. Na uwagę zasługuje również centrum z piękną Starówką, gdzie liczne lokale oferują specjały kuchni bułgarskiej.

Oddalone o niecałe 40 km od Słonecznego Brzegu miasto Burgas przyciąga turystów. To tutaj znajduje się jeden z najważniejszych międzynarodowych portów lotniczych w Bułgarii. Burgas jest uzdrowiskiem słynącym z wód termalnych. Ważną informacją dla turystów jest usytuowanie miasta w sąsiedztwie 3 jezior: Atanasowskiego, Mandreńskiego i Burgaskiego. Obserwować tu można liczne kolonie ptactwa wodnego: ibisy, pelikany, czaple.

Dlaczego wczasy w Bułgarii cieszą się zainteresowaniem wśród Polaków? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Bełogradczik – Bułgaria |AtrakcjeNaWakacje.pl

Warto przyjechać do Bułgarii i zwiedzać ją poza utartymi szlakami. Kraj ten oferuje tak wiele atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Sprawdź jeszcze
Close
Back to top button
Close