Polska

Pomysł na wakacyjne atrakcje dla dzieci? Nie musisz mieć grubego portfela!

Tegoroczne wakacje prawdopodobnie mocno uderzą nas po kieszeni – również te spędzone w kraju. Z sondażu IBRiS wynika, że w tym roku na urlop poza domem pozwoli sobie tylko co drugi z nas. W szczególnie kłopotliwej sytuacji znajdują się rodziny z dziećmi, które chcą zorganizować najmłodszym wakacyjny czas, ale dysponują mocno ograniczonym budżetem. Spieszymy więc z pomocą. W naszym artykule wymieniamy kilka naprawdę fajnych pomysłów na wakacyjne atrakcyjne dla dzieci, które nie zrujnują domowego budżetu.

Zwiedzanie ciekawych miejsc w okolicy

Wypada zacząć od najprostszej, a jednocześnie często pomijanej propozycji. Nie ważne, gdzie mieszkacie – z pewnością w rozsądnej odległości od Waszego domu znajdują się jakieś atrakcyjne miejsca, które warto odwiedzić z dzieckiem, na przykład w weekend.

Informacji na ten temat warto szukać na lokalnych portalach samorządowych oraz w cyfrowych przewodnikach turystycznych. To świetna propozycja, ponieważ nie dość, że pozwala kreatywnie i aktywnie spędzić czas z dzieckiem, to jeszcze umożliwia odkrycie turystycznych perełek w regionie.

Koniecznie rozejrzyj się za np. kolejkami wąskotorowymi, jeziorami, zabytkowymi budowlami (może w okolicy są ruiny zamku?), szlakami architektury drewnianej czy miejscami pamięci narodowej. W miarę możliwości starajcie się zwiedzić okolicę na rowerach (to dodatkowa atrakcja).

Półkolonie

Półkolonie są organizowane w większości miast w Polsce, a nierzadko także w mniejszych gminach. W tym roku wybór powinien być szczególnie duży, ponieważ samorządy zdają sobie sprawę z tego, że wiele rodzin nie może sobie pozwolić na sfinansowanie wakacyjnego wyjazdu dla dziecka.

Opcja z półkoloniami jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem na wakacje w mieście. Niewielkim kosztem można zapewnić dziecku kreatywne zajęcia, profesjonalną opiekę przez kilka godzin dziennie, a także wycieczki po okolicy czy np. wyjście do kina. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami półkolonii, których ceny zaczynają się już od 300-400 złotych za tydzień (dotowane przez samorząd są jeszcze tańsze).

Atrakcje dla dzieci przygotowane przez miasta i gminy

Jeśli nie półkolonie, to innym pomysłem może być zapisanie dziecka na zajęcia organizowane bezpośrednio przez miasto czy gminę lub lokalne organizacje pozarządowe. Mogą to być na przykład zajęcia na basenie, w miejscowym Domu Kultury, w teatrze itd.

Tego typu zajęcia często są bezpłatne lub dostępne za niewielką, wręcz symboliczną opłatą. Warto się nimi zainteresować, ponieważ nie tylko wypełnią dziecku wakacyjny czas, ale też pozwolą mu nabyć nowe umiejętności, poznać rówieśników z innych szkół, a przede wszystkim oderwać się od telewizora i komputera.

Bushcraft

Moda na survival trwa w najlepsze, a gdy zestawimy ją z renesansem campingów, to mamy gotowy przepis na wakacyjną atrakcję dla dziecka. Bez wielkiego budżetu można zorganizować pociesze świetny czas spędzony na łonie przyrody.

Potrzebne będą tylko: namiot, podstawowe akcesoria biwakowe i pozytywne nastawienie. Wybierzcie jakieś piękne miejsce w okolicy (polskie prawo zezwala już na biwakowanie na dziko w lesie), na przykład blisko jeziora. Weekend w klimacie bushcraftu będzie super atrakcją nie tylko dla chłopca, ale też dla dziewczynki.

Wcześniej warto poszukać w Internecie wskazówek i pokazać dziecku, jak samodzielnie rozpalić ognisko, jak zbudować szałas, jak ugotować posiłek na wolnym ogniu, jak wsłuchiwać się w dźwięki natury, jak rozpoznawać jadalne rośliny itd.

Dzień lub weekend na termach

Krótki wypad na termy to rewelacyjny pomysł na wakacyjną atrakcję dla dzieci i dorosłych. Ograniczony budżet nie stanowi tutaj wielkiej przeszkody. Zwłaszcza, że w cenie biletu możemy godzinami szaleć w wodzie termalnej, korzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi czy brodzików dla maluszków.

Najlepsze kompleksy termalne znajdują się na południu Polski, a naszym faworytem są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Bilety możesz kupić wygodnie online na stronie https://www.termybukovina.pl/.

To warto wiedzieć

W Termach BUKOVINA wykorzystasz również bon turystyczny, co pozwoli dodatkowo obniżyć koszt atrakcji.

A skoro jesteśmy już w górach…

To warto skorzystać z wielu niedrogich atrakcji, które na pewno spodobają się dziecku, a przy okazji pozwolą wypocząć rodzicom. Polskie Tatry wypadają pod tym względem szczególnie korzystnie. Najtańszą opcją z pewnością będzie urządzenie sobie rodzinnej wycieczki w góry – znajdźcie trasę dopasowaną do możliwości fizycznych pociechy i spędźcie cały dzień na szlaku, zdobywając jeden z tatrzańskich szczytów.

Więcej pomysłów na wakacyjne atrakcje dla dziecka w górach znajdziesz w artykule na stronie.

Artykuł Sponsorowany
Zdjęcie: materiały prasowe / materiały partnera

Powiązane artykuły

Back to top button
Close