Polska

Najciekawsze polskie jeziora i kąpieliska

Planujesz spędzić tegoroczne wakacje w Polsce, ale nie jesteś pewien jaki kierunek wybrać? Nadmorski kurort, czy górski szlak? A może nad jezioro? Nasz poradnik podróżniczy podpowie Ci, jak zaplanować aktywne wakacje w Polsce. Oto niezbędne informacje dla turystów, dzięki którym przeżyjesz niezapomniany urlop nad jeziorem.

Popularne kierunki na urlop

Gdzie nad wodę? Jednym z najbardziej popularnych kierunków jest oczywiście Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. To właśnie tam zlokalizowane są największe polskie jeziora, czyli Śniardwy i Mamry. To prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa i sportów wodnych, takich jak windsurfing. Inne ciekawe miejsca to znajdujące się na Podlasiu jezioro Wigry lub szczecińskie jezioro Dąbie, położone w Dolinie Dolnej Odry. To ostatnie, ze względu na połączenie z zalewem szczecińskim posiada dostęp do Bałtyku, dzięki czemu możemy zaplanować dłuższą podróż. Odwiedzając Szczecin można przy okazji odwiedzić tamtejsze muzea oraz Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, albo wybrać się na spacer bulwarami nadodrzańskimi. Szczecińska marina zlokalizowana jest w centrum miasta, skąd będziemy mieć piękny widok na Wały Chrobrego.

Najciekawsze polskie jeziora i kąpieliska - AtrakcjeNaWakacje.pl
Najciekawsze polskie jeziora i kąpieliska – AtrakcjeNaWakacje.pl

Jeśli planujemy aktywne wakacje z dziećmi, wybierzmy się nad mniejszy akwen wodny, posiadający dobrą bazę turystyczną i strzeżone kąpieliska. Gdzie nad wodę warto pojechać? Interesującym regionem jest Pojezierze Drawskie. Kilkanaście jezior różnej wielkości, liczne szlaki turystyczne i rowerowe sprawiają, że jest to idealne miejsce na wczasy w Polsce. Wybierając się w ten region, najlepiej skorzystać z oferty noclegowej, jaką są domki nad jeziorem, które z jednej strony zapewniają prywatność i przestrzeń, z drugiej zaś posiadają rozbudowaną infrastrukturę rozrywkową, wypożyczalnię sprzętu wodnego czy stołówkę. W ośrodkach tych jest też zazwyczaj świetlica, w której organizowane są wieczorne potańcówki lub innego rodzaju rozrywki, które pozwolą spędzić czas podczas deszczowej pogody.

Nasz poradnik wakacyjny nie może również pominąć innego popularnego miejsca, jakim jest Jezioro Solińskie położone w Bieszczadach, w pobliżu takich miejscowości jak Solina, Polańczyk i Wołkowyja. W odróżnieniu od wspomnianych wyżej jezior, jest to sztuczny zbiornik retencyjny. Cieszy się on ogromną popularnością wśród turystów z południa polski, ponieważ jego rozmiar umożliwia żeglugę. Bliskość szlaków turystycznych i połonin zapewnia zróżnicowaną rozrywkę i kontakt z dziką przyrodą. Do tego wysokie położenie zbiornika zapewnia zapierające dech w piersiach widoki.

Najciekawsze polskie jeziora i kąpieliska - AtrakcjeNaWakacje.pl
Najciekawsze polskie jeziora i kąpieliska – AtrakcjeNaWakacje.pl

Aktywne wakacje

Jeżeli planujemy wakacje nad wodą, warto zarezerwować trochę czasu na żeglugę. Jeśli posiadamy patent żeglarza i niezbędne doświadczenie, możemy zdecydować się wyczarterowanie jachtu. Jest to bardzo atrakcyjna forma rozrywki, jednak wymagane jest, aby przynajmniej część załogi posiadała jakieś doświadczenie w tej kwestii. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie na wodzie, możemy wybrać noclegi w ośrodku umożliwiającym wypożyczenie łódki na godziny. Miejsce te zazwyczaj oferują również możliwość zatrudnienia doświadczonego instruktora żeglarstwa, który pomoże nam podczas rejsu. Dla mniej doświadczonych pozostają kajaki oraz rowery wodne. Niektóre ośrodki wypoczynkowe oferują również kursy windsurfingu, co może być ciekawą przygodą dla osób lubiących aktywnie spędzać czas nad wodą. Dla tych, którzy nie są miłośnikami sportów wodnych pozostaje np. siatkówka plażowa.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close