Polska

Kraków – jakie atrakcje oferuje miasto?

Kraków, dawna siedziba królów, niegdyś stolica Polski. Wspaniałe miasto z tradycją, historią i kulturą. Czy w takim miejscu można się nudzić? Absolutnie nie! Dowiedz się, co zobaczyć w Krakowie!

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Wycieczka do Krakowa to bez wątpienia wspaniały wybór. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Dowodem na to jest m.in. fakt, że corocznie miasto odwiedza kilka milionów turystów z całego świata, a liczba odwiedzających rośnie z roku na rok. Ponadto Kraków, nie bez powodu, został w 2000 roku ogłoszony Europejską Stolicą Kultury. 

Zwiedzanie Krakowa zależy od zainteresowań przybysza, jednak są miejsca kluczowe, które zobaczyć musi każdy odwiedzający.

Kraków - jakie atrakcje oferuje miasto | AtrakcjeNaWakacje.pl

Kraków atrakcje

Jednym z takich miejsc jest oczywiście Zamek Królewski na Wawelu. Na powierzchni 7040 m² znajduje się 71 sal wystawowych. Sięgając w głąb historii zamek stanowił twierdzę obronno-rezydencyjną królów polskich. Wielokrotnie przez stulecia jego wizerunek się nieco zmieniał poprzez rozbudowy i odnawianie, ale także przez pożary, grabieże. Zamek położony na niewielkim wzgórzu nad Wisłą imponuje swoją wielkością. Na zewnątrz można spacerować po dziedzińcu podziwiając krużganki, bramę Berrecciego czy Wieżę Sobieskiego. Natomiast wewnątrz można odwiedzić m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny czy Zbrojownię. 

Każdy poradnik podróżniczy zaprowadzi odwiedzającego także na Stare Miasto Krakowa. Miejsce najstarsze w całym mieście, które żyje całą dobę, z licznymi budynkami sakralnymi, restauracjami, barami, miejscami sztuki i rozrywki.

Czołowym obiektem na rynku Krakowa jest wspaniały, wybudowany w stylu gotyckim, kościół Mariacki. Właśnie z tą budowlą jest związany jeden z symboli Krakowa- Hejnał Mariacki, który grany jest co godzinę z wysokości 54m. Wewnątrz świątyni można podziwiać słynny Ołtarz Wita Stwosza. 

W centralnej części rynku znajduje się kolejna atrakcja tego miejsca – Sukiennice. Niebywałe, wspaniałe miejsce, które budzi u turystów zachwyt i podziw. Na piętrze budynku znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby. Parter natomiast to otwarta przestrzeń z licznymi sklepikami, głównie z biżuterią i pamiątkami z Krakowa. Nie sposób zapomnieć także o otwartym w 2010 roku podziemnym muzeum na rynku, którego wejście znajduje się właśnie w Sukiennicach. 

Rynek Krakowa jest na pewno jednym z najpiękniejszych w Polsce, a nawet Europie. Otoczony Plantami, zadbany, pięknie oświetlony nocą, a także wspaniale udekorowany na zimę w okresie Bożego Narodzenia nie może zostać pominięty podczas zwiedzania. 

Kraków - jakie atrakcje oferuje miasto | AtrakcjeNaWakacje.pl
Kraków – jakie atrakcje oferuje miasto? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Kraków zabytki

Poza obowiązkowymi punktami z poradnika wakacyjnego Kraków daje możliwość odwiedzenia innych miejsc.

Dla osób chcących poznać kulturę żydowską idealnym miejscem będzie odwiedzenia Kazimierza – części Krakowa, w której można podziwiać obiekty takie jak synagogi, ale także pospacerować po urokliwych uliczkach czy odwiedzić klimatyczne restauracje.

Kraków w swej ofercie zawiera także muzea i galerie takie jak Muzeum Narodowe, Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Inżynierii Miejskiej i wiele innych. Do często odwiedzanych miejsc należą także liczne teatry, kina, festiwale.

Każdy kto zastanawia się nad odwiedzeniem Krakowa może być pewien, że nie pożałuje decyzji o jego odwiedzeniu i zakocha się w tym pięknym, pełnym historii mieście.

Kraków - jakie atrakcje oferuje miasto | AtrakcjeNaWakacje.pl
Kraków – jakie atrakcje oferuje miasto? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Kraków rozrywki

Nie można zapominać, że oprócz poznawania historii miasta, Kraków ma do zaoferowania także mnóstwo rozrywek i sposobów na odpoczynek. Ogromna ilość pubów, barów czy klubów z pewnością zachęci miłośników muzyki, tańca i dobrej zabawy. Także ci, którzy lubią dobrze zjeść, z pewnością znajdą coś dla siebie na kulinarnej mapie Krakowa. Warto także wybrać się na spacer brzegiem Wisły, a chcąc zażyć trochę sportu – np. odwiedzić tutejszy aquapark.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close