Kuchnia lubelska to przede wszystkim proste połączenia, powszechnie dostępne składniki i syte jadło. Tradycje kulinarnego tego regionu wywodzą się przede wszystkim z potraw chłopskich. Niektóre dania kuchni lubelskiej zostały jednak zapożyczone także z tradycji szlacheckiej i żydowskiej. Sprawdź, jakie przysmaki czekają na Ciebie na stołach wschodniej Polski!
Lokalny streetfood
Kuchnia polska nie posiada zbyt wielu dań, które można nazwać kuchnią uliczną. Wymienić tutaj można właściwie tylko krakowskie obwarzanki i cebularze. Lubelszczyzna słynie właśnie z tych ostatnich. Są to proste placki pieczone z królową wschodnich stołów – cebulą. Przekąska została spopularyzowana przez lokalnych Żydów, ale wielu podróżnikom może kojarzyć się z bałkańskimi burekasami czy krymskimi czeburekami.
Rolę szybkiej przegryzki może też pełnić fajerczak. Jest to placek z mąki i zsiadłego mleka pieczony właśnie na fajerkach od pieca. Zazwyczaj jest pusty w środku, ale w wersji exclusive występuje też z nadzieniem cebulowym.
Kuchnia lubelska na obiad i kolację
Oczywiście cebularzem czy fajerczakiem zaspokoimy jedynie mały głód. Żeby się najeść, musimy sięgnąć po bardziej konkretne potrawy z Lubelszczyzny. Na obiad możemy zamówić:
- Schabowego po lubelsku. Na pierwszy rzut oka przypomina omlet, bo mięso obtacza się w tym wypadku w mące, a nie bułce tartej. Tradycyjnie jest smażony na smalcu.
- Najpopularniejsze polskie kulinaria to pierogi. Będąc na wschodzie kraju, grzechem byłoby nie spróbować ruskich. Nadziewane farszem z sera i ziemniaków. Często podawane ze śmietaną.
- Pieróg biłgorajski. Kuchnia regionalna tych okolic bywa zaskakująca. Pieróg biłgorajski nie ma kompletnie nic wspólnego z pierogami w szerszym tego słowa znaczeniu. Jest on plackiem z ziemniaków, kaszy gryczanej, wiejskiego sera, jajek oraz przypraw.
- Gryczaki. Bliscy kuzyni pieroga biłgorajskiego. Forma bułek z kaszy gryczanej i sera. Tradycyjnie podaje się je ze skwarkami lub śmietaną.
- Forszmak. Rodzaj zupy mięsno – warzywnej w wersji lubelskiej. Przyrządza się go z mięsa, pomidorów, papryki i oczywiście cebuli.
- Flaki po zamojsku. Potrawa dla wybrednych i niewybrednych zarazem. Wywodzi się z tradycji magnackiej, ale wyrabiana jest z podrobów. Ten wariant różni się od wersji ogólnopolskiej jedną zasadniczą kwestią. Flaki w tym wypadku są gotowane z pomidorami.
Dania z Lubelszczyzny na deser
Kuchnia lubelska oczywiście oferuje także słodkości. Wszyscy, którzy są miłośnikami jedzenia dania głównego i deseru w jednym, powinni skusić się na pierogi z owocami. W sezonie możemy zamówić je ze śliwkami, wiśniami oraz przede wszystkim truskawkami.
Niejeden poradnik turystyczny jako deserową specjalność regionu wymienia także placki z jabłkami. W restauracjach i na straganach kupimy je w wielu wariantach. Najbardziej popularny i oryginalny to chyba szarlotka razowa.
Dzieci w ramach słodkiej przekąski na pewno będą też chciały spróbować szczypki. Jest to coś w rodzaju lokalnej landrynki, sprzedawanej na straganie. Przyrządza się ją z wody, jaj, żelatyny i cukru. Łakoć ma formę lekko postrzępionej laseczki i stąd właśnie nazwa – wielu kojarzy się z małą szczapką odrąbanego drewna.
Zdjęcia: pixabay.com