Informacje

Lot czarterowy a lot rejsowy: czym się różnią?

Wakacje za granicą niemal zawsze wiążą się z koniecznością wybrania środka transportu. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest podróż samolotem. Jest to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na dostanie się do miejsca wypoczynku. Nie zawsze jednak sprawa wylotu będzie tak oczywista, jak może nam się wydawać. Biura podróży oferują bardzo często dwie możliwości: lot czarterowy i lot rejsowy. Informacje dla turystów, przekazywane przez placówki wycieczkowe nie zawsze są wystarczające. Niniejszy poradnik wakacyjny odpowiada na podstawowe pytania: co to znaczy lot czarterowy i czym się różni od lotu rejsowego.

Lot czarterowy a lot rejsowy: czym się różnią? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Lot czarterowy a lot rejsowy: czym się różnią? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Poradnik turystyczny: samolot czarterowy a rejsowy – jakie są różnice?

Lot czarterowy możemy porównać do zwykłej umowy wypożyczenia środka transportu. Ma ona charakter nieregularny i zawierana jest doraźnie. Nie można określić konkretnego rozkładu lotów czarterowych, ani przewidzieć konkretnego zapotrzebowania na nie. Czarter jest przeznaczony dla klientów prywatnych, korzystających np. z usług biura podróży. Pasażerowie, podróżujący na pokładzie statku powietrznego, będą korzystać z usług podmiotu wynajmującego lot czarterowy. Najczęściej to biuro podróży, całościowo organizujące wakacje, będzie podmiotem odpowiedzialnym za dokonanie wynajmu. Loty czarterowe są z reguły tańsze, niż loty rejsowe. Ma to związek z tym, że placówka wycieczkowa płaci w całości za wszystkie miejsca w samolocie – także za te bilety lotnicze, które nie znajdą swoich kupców.

Lot czarterowy a lot rejsowy: czym się różnią? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Lot czarterowy a lot rejsowy: czym się różnią? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Lot samolotem może mieć także charakter rejsowy. Są to regularne połączenia, szczegółowo opisane w rozkładzie lotów danego lotniska. Organizowane są przez linie lotnicze, które wyznaczają harmonogram lotów na konkretny okres. Loty rejsowe odbywają się w określonych godzinach, o stałej porze – są regularne. Na pokładzie podróżują osoby nie tylko lecące na wakacje, lecz każdy, kto chce się udać w dane miejsce bez względu na cel. Cena biletów na loty rejsowe jest zmienna. Zależy ona od zapotrzebowania na miejsca w samolocie, ale i również na prognozowaną liczbę zajętych miejsc. Najrozsądniejsze ceny są aktywne zaraz po opublikowaniu rozkładu oraz w ostatnich dniach (tzw. last minute).

Lot czarterowy a lot rejsowy: czym się różnią? | AtrakcjeNaWakacje.pl
Lot czarterowy a lot rejsowy: czym się różnią? | AtrakcjeNaWakacje.pl

Informacje turystyczne: jakie znaczenie dla pasażera ma typ lotu?

Dla osoby podróżującej, konkretny typ lotu nie będzie miał znaczenia ze względu na sam przebieg podróży. Sam lot odbywa się na takich samych zasadach, tj. trwa podobną liczbę minut i obowiązują (na pokładzie samolotu) te same kwestie bezpieczeństwa. Wytyczne, co do bagażu określają zapisy regulaminowe, podane w przepisach udostępnianych przez touroperatorów oraz konkretne linie lotnicze. W przypadku tych dwóch rodzajów lotów przepisy nie będą się zatem znacząco różnić. Warto także pamiętać, że skorzystanie z lotu czarterowego nie musi oznaczać wykupienia całych wczasów. Stąd też można spotkać loty, które oferowane są w bardzo korzystnych cenach – nawet poniżej progu opłacalności. Wynajmującemu będzie bowiem zależeć na tym, aby zapełnić cały pokład.

Zdjęcia: pixabay.com

Parklot

Powiązane artykuły

Back to top button
Close