Aktywności

Wyprawy rowerowe – doskonały pomysł na aktywne wakacje

Wakacje mogą się kojarzyć ze słońcem, morzem i plażą. W naszej świadomości utrwaliło się, że wakacje to odpowiedni moment do leżenia na słońcu, trochę pływania od czasu do czasu – i tak wygląda prawdziwy urlop. Wcale nie musi tak być, gdyż coraz więcej osób woli spędzić czas aktywnie. Wkładając w to trochę zmęczenia cieszymy się dostarczaną adrenaliną. Jednymi z najbardziej oczywistych, ale jednocześnie najfajniejszych i dających duże możliwości, są wyprawy rowerowe. Wakacje z rowerem to udane wakacje obfitujące w przygody i przemierzone kilometry za sprawą mocy własnych nóg.

Wyprawy rowerowe | AtrakcjeNaWakacje.pl
Wyprawy rowerowe – doskonały pomysł na aktywne wakacje | AtrakcjeNaWakacje.pl

Rower, czyli kilometry za sprawą własnych nóg

Ogromną zaletą, jaką posiadają wyprawy rowerowe jest fakt, że do pokonywania kolejnych kilometrów wystarczy nam jedynie chęć poznawania, siła nóg i odpowiedni sprzęt. Taka forma spędzania czasu daje możliwość zatrzymywania się w szczególnie interesujących miejscach oraz ciągłe spoglądanie na kolejne tereny. Podczas jazdy samochodem wszystko wydaje się odległe i nieobecne. Wybierając rower mocniej odczuwamy. Jedyne co nas ogranicza to siła własnych nóg i czas. Nie musimy martwić się tankowaniem paliwa i przeliczania ile będzie ono kosztować. Jednego dnia człowiek bez świetnej kondycji jest w stanie bez problemu przejechać co najmniej te 80 kilometrów w ciągu dnia, przy czym wcale nierealne nie są wyższe wartości i więcej kilometrów. Mowa tutaj o zaawansowanych amatorach dwóch kółek.

Wyprawy rowerowe | AtrakcjeNaWakacje.pl
Wyprawy rowerowe – doskonały pomysł na aktywne wakacje | AtrakcjeNaWakacje.pl

Rowerowe wakacyjne inspiracje

Aktywne wakacje to coś więcej niż ciągła jazda przed siebie. Wycieczki rowerowe to inna kategoria niż Tour de France. Pojemny i wygodny plecak to niezbędne minimum. Oczywiście musimy wcześniej przemyśleć swoją trasę, żeby nie spotkały nas niechciane niespodzianki. Ciekawym pomysłem będzie wzięcie ze sobą śpiwora i wyruszenie na kilkudniowe wakacje w Polsce lub chociaż w obrębie danego regionu. Możesz zaproponować taki wyjazd swojej drugiej połówce. Noc można spędzić, jedząc kiełbaski i ziemniaki z ogniska. Byłby to wyjazd pełen przyrody, a ta potrafi w Polsce pozytywnie zaskoczyć swoim bogactwem. Planując trasę, możesz również wziąć pod uwagę wstąpienie do miast znajdujących się po drodze. A może nawet tour po polskich miastach? Atrakcje na wakacje w postaci krakowskiego Wawelu, kremówek z Wadowic, lekcji historii z Oświęcimia i kopalni w Wieliczce to zaledwie 112 km trasy. Rower pasuje do wszystkiego. Wakacje za granicą również warto spędzić z rowerem, odkrywając nieco mniej uczęszczane szlaki i mocniej poznając kulturę kraju, który zwiedzamy. Zwykle poza centrami miast turystycznych spotkamy więcej autentyczności.

Wyprawy rowerowe | AtrakcjeNaWakacje.pl
Wyprawy rowerowe – doskonały pomysł na aktywne wakacje | AtrakcjeNaWakacje.pl

O czym musimy pamiętać przed wyprawą rowerową?

Tworząc poradnik wakacyjny, należałoby napisać, co musimy mieć ze sobą, żeby nasza wycieczka okazała się udana. Przede wszystkim rower powinien być odpowiedniej jakości. Nie musi to od razu być maszyna na miarę zwycięstw w wyścigach kolarskich, ale przydałoby się mieć sprawne hamulce, kilka przerzutek i wygodne siodełko. Rower powinien być w miarę możliwości niezawodny i odpowiednio przygotowany do długiego dystansu (np. odpowiednio nasmarowany). Pomimo tego warto mieć ze sobą zapasową dętkę czy podstawowe klucze i pompkę. Plecak podróżny również się przyda. Absolutna podstawa to zapas wody, warto wziąć ze sobą trochę jedzenia, pieniądze, komórkę i dokumenty. Konieczne jest posiadanie mapy. Przede wszystkim musimy jednak mieć pasję odkrywania i siłę w nogach, a w połączeniu z nimi rower daje niewiarygodne możliwości.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close