Aktywności

Spływ kajakowy w okolicach Wrocławia – na jaką trasę się zdecydować?

Warto czasem uciec z miasta, by odkryć tajemnice okolicznych lasów i rzek. Piękno lokalnej przyrody najlepiej podziwiać z kajaka. Dolny Śląsk to wprost idealny region na spływy kajakowe. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach, to koniecznie wypróbuj tę formę aktywności. Podpowiadamy, jak zorganizować taki spływ oraz jaki szlak wybrać.

Gdzie na spływ kajakowy w okolicach Wrocławia?

W okolicach Wrocławia jest wiele możliwości, jeśli chodzi o spływ kajakowy. Warto sprawdzić następujące szlaki:

  • Oława – Siechnice (rzeka Oława) – jest to idealny szlak kajakowy dla początkujących. Oława to wąska i bezpieczna rzeka, zapewniająca spokojny spływ. Trasa nie jest wymagająca, nie trzeba przenosić kajaka, gdyż na szlaku nie znajdują się żadne przeszkody. Można się zdecydować na dwa różne odcinki, które kończą bieg w Siechnicach (18km – ok. 4 godzin z Oławy lub 9km – ok. 2 godzin z Marcinkowic).
  • Chrząstawa Wielka – Wrocław Psie Pole (rzeka Widawa) – szlak ten jest określany jako średnio trudny, ponieważ konieczne jest przenoszenie kajaka. Niemniej Widawa to spokojna rzeka. Na trasie można spotkać dwie przeszkody, jak też powalone drzewa, jednak takie urozmaicenia dodają spływom uroku. Na mecie można odpocząć i zjeść kiełbaskę z ogniska.
  • Wrocław Psie Pole – Wrocław Świniary (rzeka Widawa) – jest to bardzo ciekawy szlak, gdyż biegnie częściowo wzdłuż północnej granicy miasta. Przez większość czasu można jednak podziwiać naturalne piękno przyrody poza miastem. Jest to trasa łatwa, niewymagająca. Tylko w jednym miejscu trzeba przenieść kajak brzegiem. Dużym urozmaiceniem są pojawiające się na niebie szybowce (startujące z lotniska w Szymanowie).
  • Kąty Wrocławskie – Skałka (rzeka Bystrzyca) – ten szlak należy do bardzo wymagających i jest rekomendowany wytrawnym kajakarzom. Zlokalizowany jest na obszarze Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. Woda w rzece płynie wartkim strumieniem, miejscami bardzo przyspiesza, a na trasie można spotkać liczne przeszkody. Niezbędny jest refleks i umiejętności kajakarskie.
  • Milicz – Ruda Sułowska (rzeka Barycz) – ta trasa dostarczy wielu niesamowitych wrażeń wielbicielom ornitologii. Znajduje się bowiem na terenie największego w Polsce ornitologicznego rezerwatu „Stawy Milickie”. Szlak jest idealny dla osób początkujących czy też rodzin z dziećmi.

Jak zorganizować spływ kajakowy na Dolnym Śląsku?

Najlepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy, która zajmuje się organizacją spływów kajakowych. Można wówczas liczyć na flotę sprawdzonych kajaków, niezbędne akcesoria i profesjonalną obsługę. Ponadto firma ma opracowane ciekawe szlaki o różnym stopniu trudności (opisaliśmy je dokładniej w poprzednim akapicie).

Po przebyciu całej trasy na uczestników czeka chwila wytchnienia i relaks przy ognisku, a także poczęstunek. Spływ można zarezerwować w kilku krokach:

  • Wejdź na stronę internetową firmy, wybierz podstronę „Nasze szlaki” i znajdź interesujący cię spływ (zwróć uwagę na stopień trudności).
  • Wypełnij formularz rezerwacyjny. Podczas rezerwacji podaj konkretny typ kajaka (do wyboru masz jednoosobowe, dwuosobowe, a także specjalne wersje dla rodzin i grup).
  • Jeżeli potrzebujesz transportu dla kierowcy, to podaj taką informację. Poinformuj również o tym, że po spływie będziesz potrzebował transportu.
  • Zatwierdź rezerwację (po zatwierdzeniu otrzymasz e-mail z potwierdzeniem).

Jeżeli jesteś początkującym kajakarzem i dopiero zaczynasz przygodę ze spływami, to zacznij od łatwych szlaków. Z czasem na pewno nabierzesz apetytu na trasy, które dostarczają zastrzyku adrenaliny. Jeśli nie wiesz, jaki szlak będzie dla ciebie odpowiedni, to dopytaj pracownika firmy zajmującej się organizacją spływów.


Artykuł Sponsorowany
Zdjęcie: materiały prasowe / materiały partnera

Powiązane artykuły

Back to top button
Close