Aktywności

Jazda na rolkach dla początkujących. Garść przydatnych informacji

Jazda na rolkach należy do jednej z najprzyjemniejszych aktywności fizycznych, która pozwala nie tylko na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, ale również daje możliwość spędzenia wolnego czasu w przyjemny sposób. Jak powinna wyglądać jazda na rolkach? Od czego należy zacząć?

Rolki dla początkujących – jak wybrać najlepszy model?

Pierwszą i jedną z najistotniejszych kwestii dla osób, które chcą się nauczyć jazdy na rolkach jest wybór odpowiedniego sprzętu, który nie musi być drogi. Warto jednak, by spełniał kilka bardzo istotnych wymagań. Rolki muszą być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Ponadto warto zadbać o to, by sprzęt był dopasowany do umiejętności użytkownika – dla początkujących rolkarzy najlepsze będą proste modele, w których nie zastosowano żadnych nowoczesnych udogodnień. Oczywiście niezbędne jest również dopasowanie ich odpowiedniego rozmiaru do stóp, ale to jest na tyle oczywista kwestia, że chyba nie wymaga większego tłumaczenia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wybór właściwego sprzętu ma istotny wpływ na efektywność nauki jazdy na rolkach. Same rolki to jednak nie całe wyposażenie niezbędne do jazdy. Szczególnie w przypadku osób początkujących należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie – niezbędne będą ochraniacze na kolana i łokcie, ważny jest również kask, który w razie ewentualnego upadku ochroni głowę przed uderzeniem.

Jazda na rolkach dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl
Jazda na rolkach dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl

Gdzie i jak ćwiczyć jazdę na rolkach?

Wybór odpowiedniego miejsca do ćwiczeń jest niemal tak samo ważny, jak dobór właściwego sprzętu. Przede wszystkim warto zadbać o to, by miejsce jazdy znajdowało się możliwie jak najdalej od ulicy (nawet jeżeli natężenie ruchu jest na niej stosunkowo niewielkie). Niezbyt dobrym miejscem do nauki są również chodniki. Gdzie zatem udać się, aby brać pierwsze lekcje jazdy na rolkach? W tym przypadku najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą podwórka, na których znajduje się utwardzona powierzchnia lub parki (warto jednak wybrać takie godziny ćwiczeń, w czasie których po parku nie spaceruje zbyt wiele osób).

Jazda na rolkach dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl
Jazda na rolkach dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl

W jeździe na rolkach istotne znaczenie odgrywa odpowiednia postawa ciała. Kolana muszą być odpowiednio ugięte, a tułów pochylony pod właściwym kątem. Nie należy zapominać także o odpychaniu nóg na boki. Aby móc z przyjemnością i bezpiecznie poruszać się na rolkach, niezbędne jest również opanowanie sztuki hamowania oraz skręcania. Rolki dla początkujących zawierają specjalny hamulec, którego użytkowania (jak i ewentualnego upadania) początkujący rolkarz musi się po prostu nauczyć.

Jazda na rolkach dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl
Jazda na rolkach dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl

Zorganizowane grupy fanów jazdy na rolkach

Najbezpieczniejszą i zapewne najbardziej skuteczną formą nauki jest zapisanie się do szkoły jazdy na rolkach. Funkcjonują one w większości polskich miast i są otwarte na uczestników z każdej grupy wiekowej. Nauka jazdy na rolkach pod okiem doświadczonego instruktora to gwarancja, że chcąc opanować właściwe techniki jazdy, hamowania czy innych manewrów – nie popełnimy żadnego błędu. Samą jazdę ćwiczymy w odpowiednio przygotowanej sali lub w innym wyznaczonym do tego miejscu, co także zapewnia większe bezpieczeństwo. Dodatkowo jest to szansa na poznanie innych pasjonatów jazdy na rolkach i nawiązanie ciekawych znajomości. Szkoły rolkarskie oraz inne stowarzyszenia rolkarzy organizują często wspólne przejazdy. Do takich inicjatyw należy np. nightskating, czyli wieczorne przejazdy ulicami miast. To ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu i doskonała rozrywka w miłym towarzystwie innych wielbicieli rolek.

Zalety jazdy na rolkach, czyli dlaczego warto podjąć próbę nauki

Jazda na rolkach to przyjemność zarówno dla ducha, jak ciała. Osoby jeżdżące regularnie czują się zrelaksowane, a ich ciało jest wzmocnione, kondycja nienaganna. Ponadto jest to jeden z przyjemniejszych sposobów na spędzenie w sposób aktywny wolnego czasu w gronie najbliższej rodziny czy przyjaciół.

Jazda na rolkach dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl
Jazda na rolkach dla początkujących | AtrakcjeNaWakacje.pl

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to doskonałe ćwiczenie pozwalające na spalenie tkanki tłuszczowej. Godzina jazdy pozwala na spalenie nawet 700 kcal. To dobra alternatywa dla osób, które niespecjalnie lubią jazdę na rowerze. Ponadto jazda na rolkach nie obciąża stawów, więc w zasadzie bez większych przeszkód każdy może z niej korzystać.

Zdjęcia: pixabay.com

Powiązane artykuły

Back to top button
Close